.jpeg ve .jpg arasında ne fark var?

ceyda (312) 3 yıl önce sordu

Önceki telefonumda fotoğraf çektiğimde fotoğrafların uzantısı .jpg oluyordu. Şimdi yeni telefonum ile çektiğimde .jpeg oluyor. jpeg ve jpg arasında ne fark var? jpeg mi yoksa jpg mi daha kaliteli?

Toplam 1 cevap

hakan (15424) 3 yıl önce cevapladı

.jpeg ve .jpg hiç bir fark yoktur. İkisi de aynı resim formatı. Önceden dosya uzantıları en fazla 3 karakter olabiliyordu. Bu sebepte jpg kullanılıyordu. Artık böyle bir kısıtlama yok. Bu sebepten .jpeg de kullanılabiliyor.

.jpeg ve .jpg ikisi de aynı kalitededir.

Son dönemde telefonlar genelde .JPEG uzantısı ile fotoğrafları kaydediyorlar.

Jpeg ayrıca .jpe, .jif, .jfif, ve .jfi. uzantıları ile de karşına çıkabilir.