Jquery cookie nasıl kullanılır?

ergin (2539) 10 yıl önce sordu

Jquery cookie nasıl kullanılır? cookie oluşturma, okuma ve silme işlemleri nasıl yapılır?

Jquery cookie projeye nasıl eklenir?

Toplam 1 cevap

ergin (2539) 10 yıl önce cevapladı

Öncelikle projemize Jquery Cookie dosyasını eklememiz gerekir. Dosyayı buradan indirebilirsiniz.

İndirdiğiniz dosyadaki jquery.cookie.js dosyasını projemize ekliyoruz.

Genel Kullanımı;

$.cookie("cookie_Adı", "cookie_Değeri", {expires: cookie_süresi})

Cookie üç parametre almaktadır. ilk parametremiz cookie vereceğimiz isimdir. ikinci parametremiz ise cookie içinde saklamak istediğimiz değerdir. son parametremiz ise cookie yaşam süresidir ne kadar varlığını sürdüreceğidir.

Cookie Oluşturma

$.cookie("uzmanim", "Ergin TÜZER", { expires: 365 });

Bu örneğimizde uzmanim isimli cookie oluşturup değer olarak Ergin TÜZER verip 365 gün kalıcak şekilde oluşturduk.

Cookie Okuma

var cookieDegeri = $.cookie("uzmanim");

Örneğimizde uzmanim isimli cookie içindeki değeri okuyup cookieDegeri isimli değişkenize aktardık.

Cookie Silme

$.cookie("uzmanim", null, { expires: -1 });

Son örneğimizde ise uzmanim isimli cookie'yi sildik.