Jquery .not() metodu nedir? nasıl kullanılır?

ergin (2539) 9 yıl önce sordu

Jquery .not() metodu nedir?

Jquery .not() metodu nerelerde ve nasıl kullanılır?

Toplam 1 cevap

ergin (2539) 9 yıl önce cevapladı

Jquery .not() metodu hariç anlamına gelir. Örneğin bir nesne seçtik li etiketleri içindeki 2. indexli li etiketi hariç şeklinde veya örneğimizde olduğu gibi .aktif classı olan nesne hariç şeklinde. Hariç olarak belirlediğimiz nesneler haricindeki bize kalan nesnelerde işlem yapmamızı sağlamaktadır.

Mesela seçtiğimiz nesneler içinde aktif classı yoksa tıklama işlemi yaptıralım;

<ul class="uzmanim">
    <li>menü 1</li>
    <li>menü 2</li>
    <li class="aktif">menü 3</li>
    <li>menü 4</li>
</ul>

$('.uzmanim li').not('.aktif').on('click', function(e){
    alert('tıklandı...');
});

Bu örnekte 3. li de click işlemi olmayacaktır çünkü aktif sınıfına sahip ve benim istediğim olayda ona sahip olmayan nesnelerde çalışması şeklindeydi.