Komut İstemi Ekranında " Yazı Rengi Ve Yazı Boyutu " Değiştirme Yöntemi

ybaskin34 (1440) 5 yıl önce sordu
  • Komut istemi ekranında " Yazı Rengi Ve Yazı Boyutu " nasıl değiştirilir

Toplam 1 cevap

ybaskin34 (1440) 5 yıl önce cevapladı

Komut istemi ekranında " Yazı Rengi Ve Yazı Boyutu " nasıl değiştirilir ?

“ Komut İstemi “ siyah/beyaz olması ya da yazıların küçük olması biraz sıkıcı olabilir ; işte bu yöntemle “ Komut İstemini “ renklendirip yazı boyutlarını ayarlayacağız..

Öncelikle “ Komut İstemi Nedir “ onu açıklayalım.

Komut İstemi : Bilgisayarla ilgili ayar yapabileceğimiz / değişiklik yapabileceğimiz / onarma yapabileceğimiz / Wi-Fi şifresini öğrenebileceğimiz vs. vs. özellikleri olan “ Siyah Ekranda Kod Yazabileceğimiz Bir Windows Uygulamasıdır.”

Komut İstemi = cmd ( command prompt )

Komut İstemi Nasıl Çalıştırılır?

  • Başlata tıklayıp “ Komut İstemi “ diye aratırsak karşımıza çıkar.
  • “ Çalıştır ” bölümünü açıp “ cmd “ komutunu yazarsak yine “ Komut İstemi “ bölümüne ulaşabiliriz.

C:\Windows\system32\cmd.exe  = Komut İsteminin Özgün Konumu

NOT : Son Windows sürümlerinde “ PowerShell “ uygulaması mevcuttur ; bu uygulamayıda “ Komut İstemi “ gibi kullanabiliriz.

Şimdi gelelim asıl mevzuya ; Komut İstemi Yazı Rengi Ve Boyutu Nasıl Değiştirilir ?

     1. Komut İstemini “ Yönetici Olarak ya da Normal Olarak “ açalım.

                          ( Açınca “ Siyah Bir Ekran “ karşımıza çıkacak )

       2. Komut İstemi penceresine sağ tıklayıp “ Özellikler “ diyelim.

       3. “ Renkler Sekmesinde “ arka plan ve yazı rengini ayarlayabilirsiniz.

     4. “ Yazı Tipi Sekmesinde “ yazıların boyutunu/şeklini ayarlayabilirsiniz.

Renk ve Yazı Tipi ayarlarken alt bölümde “ Önizleme “ bölümü mevcuttur.

Görsel Anlatım :

 ve  sekmelerinden de kendinize göre ayarlamalar yapabilirsiniz.

Örnek :

Sonuç :