Laptop disk kısmından gelen ses.

yenikodlar (1) 4 hafta önce sordu

Merhabalar, bilgisarım bazen fan açtığında hdd kısmında tık tık tık tık diye ses geliyor. Format atsam bu sorun düzelir mi?

Toplam 1 cevap

alattin (17060) 4 hafta önce cevapladı

HDD donanımlarda bu tür tık sesleri normal olabilir. Çalışmasında bir sorun var mı?  SSD donanımlar daha sessizdir ve mekanik sesler gelmez. HDD donanımlarda dönen diskler ve hareket eden okuyucu kafa vardır. Bazen  okuyucu kafa park pozisyonuna geldiğinde bu tür sesler çıkabilir.

Format ile bu sorunu (bir sorundan kaynaklı ses ise) çözemezsin. Format yazılımsal olarak çözümler sağlar.  Diskin eski ise ömrünü tamamlıyor da olabilir. Bir diskin ömrü yaklaşık 5 yıldır. Tabi kullanım koşullarına, marka, modele göre bu durum değişebilir.