linkey kaldırma

murat (12492) 9 yıl önce sordu

Linkey ücretsiz yazılımlar ile birlikte gelen tarayıcı korsanıdır. Ücretsiz yazılımlara gizlenmiş olarak gelir. Aşağıda linkey kaldırma adımlarını bulabilirsiniz.

linkey kaldırma adımları

  1. linkey programının kaldırılması
  2. Chrome, Firefox, Internet Explorer gibi tarayıcılardan linkey kaldırma
  3. Adwcleaner ile linkey kaldırma
  4. Malwarebytes ile linkey kaldırma

Toplam 1 cevap

murat (12492) 9 yıl önce cevapladı

LİNKEY KALDIRMA

Linkey nedir?

Linkey, ücretsiz oyun veya programlar ile bilgisayarınıza yüklenen potansiyel istenmeyen programdır (PUPs). Linkey bilgisayarınıza yüklendiğinde Chrome,Firefox,Internet Explorer tarayıcı anasayfanız linkeyproject.com/app varsayılan arama motorunuz search.yahoo.com olarak değişir.

Linkey virüs değildir. Linkey, kaldırılması gereken istenmeyen bir programdır.

Linkey programının kaldırılması

Linkey, Denetim Masasından yüklü programlar arasından kaldırılabilir.

Linkey programını nasıl kaldırırım?

  • Programlar ve Özellikler'i açmak için Başlat düğmesini Denetim Masası'nı, Programlar'ı ve ardından Programlar ve Özellikler'i tıklatın.

  • Bilgisayarınıza yüklü programlarda Linkey programını bulun ve programı seçin sağ tuşla tıklayın açılan pencereden Kaldır'ı tıklatın.

Linkey istenmeyen yazılımı kendi uninstall yani kaldırma programına sahiptir bu şekilde kaldırabilirsiniz.

Chrome, Firefox, Internet Explorer gibi tarayıcılardan linkey kaldırma

FirefoxGoogle Chrome, Internet Explorer gibi tarayıcıların Linkey 'den  temizlemesi

Linkey'i Internet Explorer'dan kaldırma

Internet Explorer içerisinde "Dişli" şeklinde görünün ikonu tıklayın ve Internet explorer'ın işlem menüsüne ulaşın.

Buradan İnternet Seçenekleri - Internet Options bölümünü tıklayın.

Buradan Gelişmiş - Advanced  sekmesini tıklayın ve açılan pencereden Sıfırla - Reset 'i seçin.

Reset butunundan sonra açılan pencereden "Kişisel ayarları sil"  "Delete  personal  settings" i işaretleyin ve  Sıfırla - Reset i tıklayın.

Linkey 'u Firefox'tan kaldırma

Firefox içerisinde en tepede solda bulunan Firefox yazınını yanındaki aşağı ok butonunu tıkayın ve açılan menüden Yardım - Help > Sorun giderme bilgisi - Troubleshooting Information seçin

açılan pencereden Firefoxu Sıfırla - Reset Firefox seçin

Linkey 'i Chrome'dan kaldırma

Chrome içerisinde sağ üst köşede alt alta bulunan üç çizgi şeklindeki Chrome menüsünü  tıklayın.

Ayarlar > Ayarlar'a gelin Görünüm  > Ana Sayfa  düğmesini göster tıklayın. Yeni Sayfa Sekmesi Değiştirtıklayın. Linkey linki varsa buradan kaldırın.

Daha sonra Chrome uzantılarını Extentions kontrol edin.

Araçlar > Uzantıları seçin.

Chrome uzantıları - Extentions içinde ne olduğunu bilmediğiniz tüm eklentileri silin(varsa Linkey , Nation zoomYontoo gibi). Silme işlemini eklentinin yanındaki çöp sepeti ikonundan yapabilirsiniz.

Daha sonra yine ayarlar bölümüne girin. Sayfanın altına dogru "Arama motorlarını yönet" i tıklayın.

ve varsayılan arama moturunuzu değiştirin.

Adwcleaner ile linkey kaldırma

Linkey kaldırma :  Reklam ve Potansiyel istenmeyen yazılımları Adwcleaner ile temizleme

Adwcleaner ücretsiz bir reklam yazılımı kaldırma aracıdır. uzmanim.net tarafından test edilmiş ve önerilmiştir.

  1. ADWCLEANER indir linkini tıklayarak ADWCLEANER yazılımını indirin.
  2. Tarama işlemine başlamadan önce  Internet Explore, Firefox ve Google Chrome tarayıcılarını kapatın ve diğer tüm açık programları kapatın.
  3. İndirdiğiniz ADWCLEANER programını çalıştırın. Scan butonuna tıklayın.

    AdwCleaner linkey  istenmeyen eklentisi ve diğer zararlıları taramaya başlayacaktır.
  4. Tarama işlemi bittiğinde bilgisayarınızda bulunan Linkey ve diğer zararlılar listelenecek, bu zararlıları silmek için Clean butonunu tıklayın

    ADW Cleaner temizleme işlemini bitirebilmek için bilgisayarınızı yeniden başlatmak isteyecektir OK tıklayarak bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Malwarebytes ile linkey kaldırma

Bu aşamada diğer zararlılar, virüsler ve reklam yazılımları temizlenecektir.

  1. Buradan Malwarebytes anti-malware programını indirin.
  2. Bilgisayarınızı Malwarebytes anti-malware ile tam olarak taratın.  Yukarıdaki linkde Malwarebytes nasıl kullanılır anlatılmıştır.
  3. Ayrıca bilgisayarınızı HitmanPro nedir, nasıl kullanılır? linkinde anlatılan HitmanPro ile taratmanız önerilir.

Linkey kaldırma işleminden sonra anasayfanız linkeyproject.com/app  ve varsayılan arama motorunuz search.yahoo.com olmaktan vaz geçecekitir. Linkey Project gibi istenmeyen programlar reklam üzerinden para kazanmayı hedefleyen programlardır. Ücretsiz programları yüklerken dikkatli olmalısınız. Aksi takdirde Linkey Project gibi programlara maruz kalırsınız. Bu programlar virüs değildir fakat virüsler gibi bilgisayarınızı yavaşlatırlar. Bellek ve işlemci kullanarak bilgisayarınızın daha yavaş çalışmasına sebep olurlar.