Mail ile bilgisayarıma virüs şifreleme virüsü bulaştı. Ne yapabilirim?

kullanici255115 (3) 2 ay önce sordu

mail üzerinden atılan linklerden biriydi ve tüm dosyaları kilitledi. 300 dolar karşılığında şifreyi veririz diyorlar. yardımcı olabilir misiniz?

Toplam 1 cevap

murat (12547) 2 ay önce cevapladı

Muhtemelen pek yapabileceğin bir şey yok. Fidye yazılımı Stop Djvu varyantıdır. Bilgisayarındaki bilgiler önemli değilse bilgisayara format atabilirsin.

Bilgiler önemliyse deneyebileceğin bir kaç şey var.  Öncelikle dosya uzantıları ne oldu? Tüm dosyalarının uzantısı değişmiş olmalı.  Hangi fidye virüsü bulaştı bunu bilmek lazım. Bunun içinde en önemli veri dosya uzantısı. Dosya uzantıları ne oldu. Mesela Belge1.docx.filo gibi yeni bir uzantı gelmiş olmalı.