Masaüstü bilgisayar parçalarından altın çıkarılır mı?

nuteya (1) 5 yıl önce sordu

Merhaba, evimde köşede duran bir eski sistem var. Satsam 100 TL ancak eder. Ben de internette araştırdım da bu kasa içindeki parçalardan küçük miktarda olsa altın çıkıyormuş. 5-10 gram altın çıksa bile razıyım. Bana yol gösterir misiniz, o altınları oradan nasıl çıkartıp, bir araya tutabilirim?

Elimde olanlar:

- 3 tane RAM
- 1 tane Anakart
- Ses kartı
- Güç kaynağı (2 tane)
- DVD ROM

Toplam 2 cevap

temmuz (12505) 5 yıl önce cevapladı

Çok saçma.. Hep soylenir ama öyle bir şey yok. Kendisi 100 Lira etmeyen bir makineden nasıl değerli maden elde edilebilir?! Biraz mantıklı olmalısın.

Sen o sistemi -eğer calisiyorsa, açılıyorsa- bilgisayarı olmayan bir komşu çocuğuna ver, hediye et sevinsin.

Bu arada 4 Eylül gram altın alış ve satış fiyatları 255 ve 257 liradır.  Yani senin PC'de senin hesabına göre (10 Gram) 2500 Liradan fazla bir degerde altın bulunuyor öylemi? :)

nuteya 5 yıl önce

İnternette izledim, 300-400 TL kazandım diyen vardı?

temmuz 5 yıl önce

Sende inandın :) @nuteya

hakan (15424) 5 yıl önce cevapladı

5-10 gram çıkarsan yeter ha :)  @temmuz  un dediği gibi işlemci başına 2500TL. Çok iyi. Tabi bu hayal. Gerçek değil.

Bir sitede görmüştüm. 1 Kg. SIM  kartan 1.75 gr altın elde edebiliyormuşun. Eski Intel Pentium MMX (ceramic) CPU'larda altın oranı 0.12gr idi. Bunlar yüksek altın içeren işlemcilerdi.

Günümüz işlemcileri bunların çok daha altında altın içeriyor.