Mat-datepicker Türkçe tarih formatına nasıl çevirilir?

alattin (17045) 3 ay önce sordu

Angular Material UI mat-datepicker kontrolü MM/DD/YYYY olarak görüntüleniyor. Ben  bu tarih formatını Gün / Ay / Yıl olarak görmek istiyorum. Yani şuanda 5/24/2024 olarak görünüyor ben bunu 24.05.2024 olarak göstermek istiyorum. material angular datepicker formatı nasıl değiştirilir?

Toplam 1 cevap

alattin (17045) 3 ay önce cevapladı

Datepicker yerelleştirme için MatDatepickerModule'ı import ettiğin modülün içine şunu eklemek gerekiyor

 providers: [
   { provide: MAT_DATE_LOCALE, useValue: 'tr-TR' }
 ]

Örneğin ben Datepicker nesnesini angular-material.module.ts içinde import ediyorum.

import { NgModule } from '@angular/core';

import { MatDatepickerModule } from '@angular/material/datepicker';
import { DateAdapter, MAT_DATE_LOCALE } from '@angular/material/core';
import { MatNativeDateModule } from '@angular/material/core';

@NgModule({
  imports: [
    MatDatepickerModule,
    MatNativeDateModule
  ],
  exports: [

    MatDatepickerModule,
    MatNativeDateModule
  ],
  providers: [
    { provide: MAT_DATE_LOCALE, useValue: 'tr-TR' }
  ]
})
export class AngularMaterialModule { }

Yukarıdaki şekilde providers ifadesi ile Mat-datepicker için yerelleştirme gerçekleştirilebilir.