'Microsoft.ACE.OLEDB.12.0' sağlayıcısı yerel makine kayıtlı değil hatasının çözümü nedir?

alattin (16999) 6 yıl önce sordu

Visual Studio ile geliştirilen ve veritabanı olarak Access 2013 (*.accdb uzantılı) veya Excel (xlsx) kullanan bir C#  uygulasında veritabanına erişirken 'Microsoft.ACE.OLEDB.12.0' sağlayıcısı yerel makine kayıtlı değil hatası veriyor ve access veya excel veritabanı dosyasında işlem yapılamıyor.

'Microsoft.ACE.OLEDB.12.0' sağlayıcısı yerel makine kayıtlı değil hatasının çözümü nedir?

Toplam 1 cevap

alattin (16999) 6 yıl önce cevapladı

'Microsoft.ACE.OLEDB.12.0' sağlayıcısı yerel makine kayıtlı değil hatasının çözümü nedir?

Microsoft Access Database Engine 2010 Redistributable ve 2007 Office System Driver: Data Connectivity Components eklentilerini yüklemelisiniz.

  1. Microsoft Access Database Engine 2010 Redistributable buradan indirin ve kurun.
  2. 2007 Office System Driver: Data Connectivity Components buradan indirin ve kurun.

Bu iki kurulum bittikten sonra Access, Excel veritabanı kullanan uygulamanız çalışmaya başlayacaktır.

Ayrıca Access veya Excel veritabanına erişirken şu bağlantı cümlesini kullanın:

string baglantiCumlesi = "Provider=Microsoft.ACE.OLEDB.12.0;Data Source=|DataDirectory|\\Database1.accdb;Persist Security Info=False;";
       OleDbConnection baglanti = new OleDbConnection(baglantiCumlesi);