msi anakartta cpu fan hızı ayarlama

hasank (9) 4 yıl önce sordu

anakartım msi b360m pro-vd ve işlemci fan hızı ayarlamak istiyorum fanım 4 pin nasıl ayarlayabilirim çok bilgim yok

Toplam 2 cevap

darkcrak (5170) 4 yıl önce cevapladı

Bilgisayarının fanının hızlanmasının benim bildiğim 3 nedeni var.

1- Bilgisayarının işlemcisinin zarar görmemesi için hızlanır yani işlemciyi soğuk tutar.

2- İşlemciyi soğutarak bilgisayarı daha verimli kullanmanı sağlar

3- Bilgisayarına zarar gelmesini engeller yani parçaları soğuk tutar eğer bilgisayarın fazla ısınırsa bilgisayarın pert olur.

Ör:

O zaman küçükdüm ve bilgisayarımın fanını hiç temizlemezdim bi ara bilgisayarı açmaya kalkdım ve açtığım gibi kapandı ardından da duman kokusu sardı odayı ondan sonra bilgisayar hiç açılmadı ben de bilgisayarcıya getirdim baya masraf tuttu

hydra (3802) 4 yıl önce cevapladı

Gerek yok, otomatik yük altında kaldığı zaman fan hızını arttıracaktır.

BIOS'ta CPU FAN SMART CONTROL olucak burdan ayarlayabilirsin yine ayarlamak istiyorsan. Bi sıkıntı olmaz merak etme.

hasank 4 yıl önce

tamam işte yük altında kalınca fan hızı artmasın istiyorum

darkcrak 4 yıl önce

O zaman bilgisayarın fazla ısınır ve işlemcin yanar yanmasını göze alıyorsan bilemem @hasank

hasank 4 yıl önce

tm yapmıcam

hydra 4 yıl önce

@darkcrak öyle olmuyor bu işlemciler ne stress testlerinden geçiyor, bu fanlar çok dayanıklı biz 2000 RPM ile çalıştırırsak bu işlemci için çerez kalır adamlar ne stress testine sokuyolar. BIOS'ta CPU FAN SMART CONTROL olucak burdan ayarlayabilirsin yine ayarlamak istiyorsan. Bi sıkıntı olmaz merak etme. Cevabımı onaylarsan sevinirim :)

darkcrak 4 yıl önce

Maalesef yanlış biliyorsun @hydra bilgisayara zarar gelir