mvc 'de kullanıcı login olduktan sonra sayfa erişim kontrolu nasıl yapılır.?

elessar (65) 9 yıl önce sordu

       kullanıcı gırıs yaptıktan sonra belirli sayfalara gırısını engelleyecegim.  UserAuthorize methoduyla nasıl yapabılırım. ornegin kayıt ol sayfasını cagıdıgında indexe yonlendırme gıbı

        public ActionResult Register()
        {
            return View();
        }

Toplam 1 cevap

murat (12492) 9 yıl önce cevapladı

Eğer kayıtlı kullanıcıların belirli sayfalara erişimini engelleyecekseniz rollerden yararlanabilirsiniz.

Controller sınıcların veya metodların başına ekleyeceğiniz öznitelikler ile bu mümkün.

Bir controller'da bulunan tüm metodlara erişimi kapatmak için

[Authorize]
    public class HomeController : Controller
{

}

Bir Controller içindeki belirli Action metotlara erişimi engellemek için

public class HomeController : Controller
    {

        [Authorize]
        public ActionResult Index()
        {
            return View();
        }

MVC de belirli bir role yeti vermek için

 [Authorize(Roles="Yonetici")]
public class HomeController : Controller
    {

        [Authorize]
        public ActionResult Index()
        {
            return View();
        }

Bunun gibi istediğinizi yapabilirsiniz.