Programın kendi ikonunu ve görev çubuğundaki ikonunu nasıl değiştirebilirim?

toprak34 (2026) 6 yıl önce sordu

Merhaba;

Visual Studio, C# ile yazdığım Windows uygulamasında Görev çubuğunda açık iken resmini ve  yani buradaki resmi ve buradaki  (açıkken üstteki kapama alta alma tuşlarının yanındaki iconu) nasıl değiştirebilirim?

Toplam 1 cevap

alattin (16999) 6 yıl önce cevapladı

Visual Studio için soruyorsun sanırım, sorunda bunu "Visual Studio, C# ile yazdığım Windows uygulamasında...." diye ekleme yaparsan iyi olur. Aksi halde yanlış anlamalara yol açabilir.

Visual Studio'da hazırladığın bir Windows uygulamasının ikonlarını şu şekilde değiştirebilirsin:

Uygulamanın ikonunu değiştirme

  1. Projeni Visual Studio ile aç.
  2. Daha sonra Solution Explorer içinde projenin adını sağ tuşla tıkla ve Properties yani özelliklere gir.
  3. Burada, Application sayfasında Icon and Manifest altından Icon bölümünde üç noktayı tıkla.
  4. Daha sonra bilgisayarından .ico dosyasını seç. Bu bir ikon dosyası olmalı.(ico uzantılı)

Uygulama penceresinin simgesini değiştirme:

  1. Projen içinde simgesini değiştirmek istediğin Formu seç (Örneğin Form1.cs)
  2. Properties penceresinde Icon bölümünü bul.
  3. Sağ tarafındaki üç noktayı tıkla ve uzantısı .ico olan ikonu seç
  4. Uygulamanı derle: Build > Build Solution

Bu şekilde hem uygulamanın hem de uygulama içindeki simgenin simgesini değiştirebilirsin.