RAM ve ROM arasındaki fark nedir ?

ybaskin34 (1440) 5 yıl önce sordu

" RAM " Nedir ?

" ROM " Nedir ?

" RAM ve ROM " Arasındaki Fark Nedir?

Toplam 1 cevap

ybaskin34 (1440) 5 yıl önce cevapladı

Sıkça duyduğumuz " RAM ve ROM " arasındaki farkları inceleyelim.

 RAM Nedir ?

RAM (Random Acces Memory) : Geçici Depolama Ünitesidir.

Bilgisayarlarda ve cep telefonlarımızdaki en önemli donanımlardan birisidir.

RAM’de çalışan uygulamaların anlık verileri tutulur ; uygulamayı kapatsak bile bi süre bu veriler tutulmaya devam eder ve ardından RAM’den silinir.

Uygulama üzerinde ayar değiştirip kaydetmediğimiz zaman o ayar geçici olarak RAM’de saklanır.

Bilgisayarın fişini çektiğimizde RAM’de hiçbir veri kalmaz. ROM ise elektrik olmasa bile hafızasındaki bilgileri saklamaya devam eder.

 ROM Nedir ?

ROM (Read Only Memory) Sadece okunabilen verilerin taşındığı hafıza çipine verilen isimdir.

ROM’da veriler okunabilir lâkin değişiklik yapılamaz. BIOS çipi buna örnektir.

Farkı ROM tipleri vardır :

MROM : Bir kere değiştirilebilen salt okunur bellek.
PROM : Programlanabilir salt okunur bellek.
EPROM : Silinebilir ve programlanabilir salt okunur bellek.
EEPROM : Elektrik ile silinebilir ve programlanabilir bellek.

 RAM ve ROM Arasındaki Fark Nedir ?