Rom-0 guvenlik acigi nasil giderilir?

toprak34 (2026) 6 yıl önce sordu

Merhaba,

Yazliktayim yan binanin internetini kullaniyorum avast mobile security ağı taradi ve rom-0 guvenlik acigini buldu. Nasil giderebilirim?

Toplam 2 cevap

temmuz (12505) 6 yıl önce cevapladı

Kullanılan modem TP-LINK markası modellerinden ise alt linkteki problem olabilir:

TP-LINK marka modemlerdeki güvenlik açığından nasıl korunurum? (tıkla)

alattin (16999) 6 yıl önce cevapladı

rom-0 güvenlik açığı, adsl modem / router'ın içinde bulunan rom dosyasının indirilmesine olanak sağlayan bir güvenlik açığı.  Peki bu rom dosyasında ne var?: Modemin kullanıcı adı ve şifresi

Diyelim ki modemde rom-0 güvenlik açığı var. O zaman  modemin ip adresinin sonuna /rom-0 ekleyerek rom dosyasını indirebiliyorsunuz.

192.168.1.1/rom-0 gibi tarayıcıya yazdığınızda ROM dosyası download ediliyor.  Bu dosyayı http://www.routerpwn.com/zynos/ gibi bir adresten unpack dediğin zaman modem kullanıcı adı ve şifresini görebilirsin.

Peki rom-0 güvenlik açığı nasıl kapatılır?

Varsa modeme güncel / yamalanmış ROM yüklenir. Yani firmware güncellemesi yapılabilir. Yine port yönlendirilmesi yapılabilir. Modem 80.portu kapatılabilir. Ama en güzel yöntem firmware güncellemesi.