RTC Battery is low or CMOS checksum is inconsistent sorunu

obenisk (1) 9 yıl önce sordu

Bilgisayarımı açtığımda hep RTC Battery is low or CMOS checksum is inconsistent yazısı geliyordu. Surekli kapatıp actım hep bu yazı geldı. Ancak bir süre sonra bilgisayar hiç  açılmamaya basladı.

Bu durumun nedeni nedir acaba?

Toplam 1 cevap

hakan (15424) 9 yıl önce cevapladı

RTC Battery is low or CMOS checksum is inconsistent hatasının sebebi BIOS pilinin artık ömrünü tamamladığı ve değiştirilmesi gerektiğidir.

Bilgisayarın içinde bulunan BIOS pilini değiştirmeniz gerekiyor.

Açılmama sorunu için, bu bir notebook bilgisayar ise, bataryayı sökün ve bir müddet bekletin daha sonra batarya yokken elektriğie takın ve açmayı deneyin.