shutdown komutu nedir, nasıl kullanılır?

Anonim (156) 11 ay önce sordu

shutdown komutu ne işe yarar? Shutdown komutu kullanmak zararlı mıdır? Shutdown komutu nasıl kullanılır? shutdown /s /f /t 0 nedir?

Toplam 1 cevap

alattin (16999) 11 ay önce cevapladı

Shutdown komutu nedir?

Shutdown komutu, Windows işletim sistemlerinde bilgisayarı komut isteminden kapatmaya yarayan komuttur.

Shutdown komutu nasıl kullanılır?

  1. Windows ve R tuşlarına basın.
  2. Açılan pencereye cmd yazın ve enter tuşuna basın.
  3. shutdown /? komutunu yazarak shutdown komutuna ait parametreler konusunda destek alabilirsiniz.

En çok kullanılan Shutdown komutu parametrelerinin anlamları:

  • /f parametresi: açık olan uygulamaları kullanıcıyı uyarmadan kapanmaya zorlar
  • /s bilgisayarı kapat anlamına gelir
  • /t kapatmadan önce bir süre tanımlanmasını sağlar mesela -t 50 derseniz 50 saniyelik bir zaman tanır.
  • /r Bilgisayarı tamamen kapatır ve yeniden başlatır.
  • /o Gelişmiş önyükleme seçenekleri menüsünü açar.

Shutdown komutunu kullanmanın bilgisayara bir zararı olmaz.

Bilgisayarı komut ile tamamen nasıl kapatabilirim?

Bilgisayarı komut ile tamamen kapatmak istersen

shutdown /s /f /t 0

komutunu kullanabilirsin.