Sistem özelliklerim nedir, nasıl öğrenebilirim?

hydra (3802) 3 yıl önce sordu

Bilgisayarımın özelliklerini nereden, nasıl öğrenebilirim?

RAM'im kaç MHz?

İşlemcim kaçıncı nesil?

CPU-Z Nedir? Nasıl kullanılır?

Sistem özelliklerime nereden bakabilirim?

Toplam 1 cevap

hydra (3802) 3 yıl önce cevapladı

Öncelikle aşağıdaki linkten CPU-Z adlı programı indiriyorsunuz.

Programı indirip kurduktan sonra çalıştırın.

Programı açtıktan sonra CPU sekmesi işlemciniz ile ilgili özelliklerini belirler.

  • Name: İşlemcinizin adı.
  • Code Name: İşlemcinizin kod adı.
  • Max TDP: İşlemcinin maksimum çektiği güç.
  • Technology: İşlemcinin nanometre'sini belirtir, ne kadar düşük olursa o kadar iyidir.
  • Core Voltage: İşlemcinin çekirdek voltajını belirtiyor.
  • Cache Sekmesi: İşlemcinin önbelleklerinin özelliklerini belirtiyor.
  • Package: Soket türünü belirtiyor.
  • Clocks: Saat hızını belirtiyor, Core Speed çekirdek hızı demek.

İşlemcinin Önbellekleri burada yer alır.

Anakartınızla ilgili neredeyse tüm bilgiler burada yer alır.

  • Manufacturer: Anakartın üreticisi.
  • Model: Anakartın modeli.
  • Bus Specs: Veri yolu özellikleri.
  • Chipset: Çipset, Ryzen SOC bendeki.
  • SouthBridge: Anakartın Güney Köprüsüdür.
  • BIOS Sekmesi: BIOS'unuzla ilgili bilgiler burada yer alır, tarihi, versiyonları ve geliştiricisi.
  • Graphic Interface Sekmesi: Grafik arayüzü ile ilgili bilgiler burada yazar.

Memory sekmesinde ise Belleğinizin özellikleri yer alır.

  • Type: Bellek tipi anlamına gelir, DDR4, DDR3, DDR2, DDR1 gibi Bellek türleri burada yer alır.
  • Size: RAM'lerinizin toplam boyutu.
  • Channel: Kanal anlamına gelir, Single, Dual Channel teknolojisini belirtir. Ek olarak belirtmek gerekirse oyunlarda Dual Channel RAM'lerin performansı Single Channel'a göre %50~ belki daha fazla performanslı.
  • DRAM Frequency: Belleğinizin hızını belirtiyor, buradaki değeri 2 ile çarpmanız lazım, yani 3000 MHz'lik RAM burada 1496 MHz görünecek bu değeri iki ile çarptığımız zaman doğru sonuca ulaşacağız.
  • CAS# Latency ( CL ): Gecikme değeridir, ne kadar düşük olursa o kadar düşük gecikmeye sahip olursunuz.

SPD sekmesi ise her RAM slotundaki RAM'lerin özelliğini gösteriyor.

Ekran kartınızın bilgileri burada yer almakta.

  • Name: Ekran kartınızın ismi.
  • Board Manuf: Ekran kartınızın Soğutmasını üreten firma, daha doğrusu hani ZOTAC, EVGA, INNO3D, MSI gibi farklı farklı modeller varya, işte bu'da o.
  • Code Name: Kod adı.
  • TDP: Maksimum çektiği güç.
  • Technology: Nanometre.
  • Memory Sekmesi: Ekran kartı belleğinin özellikleri yer alır.
  • Clocks Sekmesi: Şu an'ki Ekran kartınızın saat hızlarını belirtir.