Sniffing Nedir ? Koruma Yolları Nelerdir ?

blackheaven (728) 7 yıl önce sordu

Sniffing nedir ?

Sniffingten nasıl korunuruz ?

Toplam 1 cevap

blackheaven (728) 7 yıl önce cevapladı

Sniffing Nedir ?

Sniffing temel olarak verinin yolunu kesmek olarak tabir edilebilir. Sniffing ile networkdeki paketler yakalanabilir içeriği okunabilir.

Sniffing ile e postalar,sifreler,sosyal medya hesapları,txt dosyaları yakalanabilmektedir.

Sniff eden kişi ethernet üzerinden bir makinede root yetkisi elde ederse sistemi sniffleyerek ağ üzerindeki diğer bilgisayarlarda da root yetkisi alabilir.

Koruma Yöntemleri Nelerdir ?

Snifferlardan korunmanın en iyi yolu trafiği şifrelemektir.Bunun için Network te SSH kullanın Ipsec kullanın.Bu snifferın çalışmasını engellemeyecek fakat yakaladığı verilen anlaşılması engelleyecek veya kırılması için gereken süreyi uzatacaktır.

Kaynak : CEHTürkiye