Sql'de sıralama (ORDER BY) işlemi nasıl yapılır?

ergin (2539) 10 yıl önce sordu

Sql server da tablomuzdaki verileri seçerken bir kolona göre küçükten büyüğe veya büyükten küçüğe sıralamayı nasıl yapabiliriz?

Toplam 1 cevap

ergin (2539) 10 yıl önce cevapladı

Sql'de sıralama (Order By) yaparken sıralamanın artan şekilde olması için ASC anahtar kelimesini yazmamız veya hiç bir şey yazmamamız yeterli olur eğer sıralamayı azalan (büyükten küçüğe) şekilde olmasını istiyorsak DESC anahtar kelimesini kullanmamız yeterli olucaktır.

Sıralamayı artan küçükkten büyüğe ( A-Z ) yapmak için aşağıdaki ifadelerden yararlanabilirsiniz.

select * from uzmanim
order by KolonAdi

Sıralamayı azalan büyükten küçüğe ( Z-A ) yapmak için aşağıdaki ifadelerden yararlanabilirsiniz.

select * from uzmanim
order by KolonAdi desc