SQL'de yetim bırakılmış SQL kullanıcıları nasıl kurtarılır?

alattin (16999) 8 yıl önce sordu

Eğer bir SQL veritabanızın yedeğini başka bir sunucuya restore ettiğinizde, bu bilgisayarda veritabanına eski kullanıcı adı ve parola ile erişemezsiniz.

Sunucu üzerinde veritabanına erişim hakkı olan kullanıcıyı tanımlasanız bile bu kullanıcı eski  veritabanına erişemez. Eski veritabanıdaki kullanıcı Id yeni tanımlanan kullanıcı ile eşleşmez bu durumda kullanızı öksüz kalmış (orphan) sayılır.

Toplam 1 cevap

alattin (16999) 8 yıl önce cevapladı

SQL sunucuda yetim kalmış kullanıcıların listesini almak için:

EXEC sp_change_users_login 'Report'

Kullanıcıyı onarmak için

EXEC sp_change_users_login 'Auto_Fix', 'LoginAd'

Eğer restore yaptığınız DB'deki kullanıcının parolasını bilmiyorsanız

EXEC sp_change_users_login 'Auto_Fix', 'user', 'LoginAd', 'parola'