sql like kodu ile bir sütunda birden fazla veri nasıl gösterilir?

misty (556) 6 yıl önce sordu

kağıt boyutu a4 ve a5 olanları göstermek istiyorum. ama benim asıl tablomdaki verilerde a5asdfg a4yyyuj gibi değerlerde var.

Ben şöyle yazdım ama null yazıyor. nerede hata yaptım acaba.

SELECT * from kagitlar
where kgt_boyutu like '%A4%' and kgt_boyutu like '%A5%'

Toplam 1 cevap

alattin (16999) 6 yıl önce cevapladı

#SQL sorgun için aşağıdaki ifadeyi kullanabilirsin:

SELECT * from kagitlar
where kgt_boyutu like '%A4%' OR kgt_boyutu like '%A5%'

Eğer AND kullanırsan A4 ve A5 içeren veriler listelenecektir. Ama sen A4 veya A5 olmasını istiyorsan OR kullanmalısın.

Diğer alternatif sorgu şu olabilir:

SELECT * from kagitlar
where kgt_boyutu = 'A4' OR kgt_boyutu = 'A5'

Bu daha net bir sorgudur. Like ile  A4 ve A5 içeren verileri listelersin. Örneğin kağıt boyutu kolonunda A5Nedir gibi bir veri varsa bu da listelenir.

misty 6 yıl önce

and yerine or yazınca istediğim sonucu aldım. Çok sağolun.

alattin 6 yıl önce

@misty rica ederim. AND kullanırsan her iki şartında gerçekleşmesi gerekir. Bu sebepten sonuç dönmemiş.