SQL mantıksal operatörleri (and, or, not) nelerdir?

mujde (17) 8 yıl önce sordu

SQL mantıksal operatörleri nelerdir?

SQL AND, OR, NOT nedir?

SQL AND, OR, NOT operatörleri nasıl kullanılır?

Toplam 1 cevap

ergin (2539) 8 yıl önce cevapladı

Mantıksal Operatörler(Logical Operators)

Mantıksal operatörler iki karşılaştırma işleminin sonucunu birleştirmek için kullanılır.

  • AND : Her iki taraf da True ise True, diğer durumlarda False değerini verir. Null değerler Null sonucunu verir.

Örneğin : Maaşı 1000’den yüksek olanlar ve Teknoloji bölümünde çalışanları sorgulamak istediğimizde;

 Select * FROM Personel
 WHERE Departman = "Teknoloji" AND Maas>1000​

  • OR :Her iki taraf da False ise False, diğer durumlarda True değerini verir. Null değerler Null sonucunu verir.

Örneğin : Maaşı 2000’den düşük olanlar veya Teknoloji bölümde çalışanları sorgulamak istediğimizde ise;

 Select * FROM Personel
 WHERE Departman = "Teknoloji" OR Maas < 2000​

  • NOT :Sonuç değerini tersine çevirir. Sonuç True ise False, False ise True sonucunu verir. Null değerler Null sonucunu verir.

Örneğin : Maaşı 2500’den düşük olanlar ve İnsan Kaynakları bölümünde çalışanların dışındaki tüm kişileri sorgulamak istediğimizde ise;

 Select * FROM Personel
 WHERE NOT ( Maas < 2500​ AND Departman = "İnsan Kaynakları" )