Stock ROM ve Custom ROM nedir?

cowom (2) 6 yıl önce sordu

Bunlar nedir? Ayrıca, Samsung Galaxy S3 için kasmayacak, seri ROM önerisi.

Toplam 1 cevap

omercik (9418) 6 yıl önce cevapladı

Telefonun üreticisi tarafından yayınlanan orijinal yazılımına Stock ROM denir. Custom ROM ise telefon üreticisi dışında, Android geliştiricileri tarafından yayınlanan ROM'lara denir. Mesela senin telefonun Samsung, ama LG yazılımı kurabilirsin. İşte Bu Custom ROM sayesinde olur.

Galaxy S3 için ROM arıyorsan, MIUI öneririm. İnternette araştır, bulabilirsen kur. 4-5 yıllık General Mobile Discovery cihazımı MIUI ROM sayesinde canlandırdım.

cowom 6 yıl önce

Anladım. Peki bu Android 6.0, 7.0 bunlar ROM değil mi?

omercik 6 yıl önce

ROM'larla Android sürümü değişmez. Telefonun o anki Android sürümü kaçsa öyle olur. @cowom

cowom 6 yıl önce

Benim görsellikte gözüm yok, kasmasın, seri olsun yeter. Fakat bu ROM ile Android farkı çıktı şimdi de..

omercik 6 yıl önce

Sen miui rom kur, farkı anlayacaksın.