Temp klasöründeki dosyaları silersem bilgisayara zararı olur mu?

kerem52 (37) 8 yıl önce sordu

İnternette dolaşırken bi fotoğraf gördüm ve fotoğrafta %temp% dosyalarını silerseniz bilgisayarınız hızlanır yazıyordu ama güvenemedim onları silersem bilgisayara bi zararı olur mu?

Windows 10 kullanıyorum.

Toplam 1 cevap

hakan (15424) 8 yıl önce cevapladı

Temp klasörü işletim sisteminin, yani Windows 7, Windows 10 gibi, geçici dosyaları depoladığı bir klasördür.

Örneğin bir program kurdunuz, program kurulumu sırasında sıkıştırılmış dosyadan çıkarılan dosyalar, Windows güncelleştirmesi gibi işlemlerden arta kalan dosyalar Temp klasöründe tutulur.

Temp klasörü içindeki tüm dosyaları silebilirsiniz.  Temp klasöründeki dosyaların silinmesi bir soruna yol açmaz.

Temp klasöründeki dosyaları silmek bilgisayarı hızlandırır mı derseniz, aslında temp klasörünü temizlemek bilgisayarın performansını arttırmaz. Fakat gereksiz olan bu dosyaların silinmesi disk üzerinde boş alan yaratır, bilgisayarda virüs tarama, disk tarama gibi işlemler daha kısa sürer.