Torrent dosyalarının virüslü olup/olmadığını nasıl anlarım?

toprak34 (2026) 6 yıl önce sordu

Merhaba,

Torrent dosyalarının virüslü olup olmadığını nasıl anlarım? Normal antivirüs taraması mı yapacağım, yoksa ek/farklı bir işlem gerekiyor mu?

Toplam 2 cevap

omercik (9418) 6 yıl önce cevapladı

Dosyalar indirildiğinde onları virüs programınla virüs taramasından geçirebilirsin. Veya https://uzmanim.net/virustarama adresinden de yapabilirsin.

nvidiagtx 6 yıl önce

@farurhenho abi Site üzeri tarama MAX 10 MB

omercik 6 yıl önce

Şuanlık üst limit o kadar :) @nvidiagtx

nvidiagtx 6 yıl önce

10 MB'da yeter :)

temmuz (12505) 6 yıl önce cevapladı

Torrent dosyalarının kendileri (torren uzantılı dosyalar, *.*.torrent dosyaları) virüslü olmazlar ve bunlar küçük, KB boyutlu dosyalardır. Ama bu torrent dosyaları vasıtasıyla download edilecek torrent sitelerinde yüklü olan dosyaların virüslü olma ihtimalleri -bazı torrent sitelerinde sıklıkla olmak üzere- rastlanan olaylardır.

Ve maalesef bunların download edilmeleri tamamlanmadan bunu anlayabilmenin bir yolu olmaz (Varsada ben bilmiyorum ama buna hiç ihtimalde vermiyorum). Bunu anlayabilmek için söz konusu download tamamlandıktan sonra bu dosyanın -eğer sitede verildiler ise- MD5 kod karşılaştırmaları yapılmalı veya standart antivirüs taramaları yollarını kullanmalıyız.