Unable to launch application hatasının çözümü nedir?

murat (12492) 5 yıl önce sordu

Bir web sitesi üzerinden işlem yapmak istediğimde Unable to launch application hatası alıyorum.

Unable to launch application hatasının çözümü nedir?

Toplam 2 cevap

murat (12492) 5 yıl önce cevapladı

Unable to launch application hatasının çözümü nedir?

Unable to launch application hatası, Java kullanan özellikle Uyap, E-devlet gibi sistemlerde karşınıza çıkan bir hata. yine

Milli Eğitim Bakanlığı Doküman Yönetim Sistemi (DYS) 'de Java kullanıyor ve zaman zaman bu sistemi kullanmak isteyenler Unable to launch application  hatası alıyorlar. Unable to launch application  hatasını çözmek için bir kaç yol var. Bu yolları kolaydan zora doğru aşağıda bulabilirsiniz.

Öncelikle bu hata Java'ya ait bir hatadır. Hatanın bir kaç sebebi olabilir:

  1. Java dosyalarınızda sorun olmuş olabilir.
  2. Güncel olmayan bir Java sürümü bilgisayarınızda yüklü olabilir.
  3. Java'ya ait geçici dosyalarda bozulma olabilir

Unable to launch application çözüm 1: Java geçici dosyalarının silinmesi

Unable to launch application hatası Temporary Internet Files olarak bilinen geçici dosyalardan kaynaklanıyor olabilir çözüm için bunu silmeniz gerekiyor.

  1. Denetim Masasına gidin.
  2. Java Control Paneli çalıştırın.
  3. General sekmesindeki Temporary Internet Files (Geçici internet dosyaları) bölümünde bulunan View (Görünüm) butonuna tıklayın.
  4. Karşınıza Java Cache Viewr çıkacak. Burada Application altındaki uygulamaları tek tek seçiyorsunuz ve kırmızı renkli X butonuna basarak siliyorsunuz.

Unable to launch application çözüm 2: Eski sürüm Java sorun çıkarıyor olabilir

Java uygulaması sürekli güncellenen bir uygulamadır. Bu sebepten olası hataların güncel sürüm ile giderilmesi mümkündür. Bazen eski sürüm Java uygulaması yüklü sistemler, Java ile hazırlanmış uygulamaları çalıştırmak isterken Unable to launch application hatası alabilirler.

Bu durumda önce sistemde kurulu eski sürüm Java'nın kaldırılması ve yeni sürüm, güncel Java'nın yüklenmesi gerekir.

Eski Sürüm Java Programının kaldırılması

  1. Denetim Masası / Program Ekle kaldır (veya Programlar ve Özellikler) bölümüne gidin.
  2. Yüklü programlarda Java'yı bulun. Bu program Java  8 Update XXX şeklinde görünecektir.
  3. Programı seçin ve kaldır butonuna tıklatın.

Yeni sürüm Java programının yüklenmesi

  1. Buraya tıklayarak Java programını indirin: Java indir
  2. indirdiğiniz JavaSetup8u171.exe gibi ada sahip dosyayı çift tıklayarak çalıştırın.
  3. Daha sonra Install butonuna basın ve yükleme başlasın.
  4. Yeni sürüm yüklendikten sonra bilgisayarı yeniden başlatın.
  5. Unable to launch application hatası aldığınız uygulamayı yeniden çalıştırın.

Bu işlemlerden sonra hâlâ Unable to launch application hatası alıyorsanız, girmek istediğiniz uygulamada geçici sorun olabilir. Bir süre sonra tekrar deneyebilirsiniz veya sizinle aynı programı kullanan başkaları varsa onlarla bağlantıya geçerek onlar da uygulamayı çalıştırma sorunu yaşıyor mu diye kontrol edebilirsiniz. Sorun bazen sunucu kaynaklı olabilir. Bu durumda siz beklemekten başka bir şey yapamazsınız.

lazmaster (1) 1 yıl önce cevapladı

Yukardakiler de işe yaramadıysa şunları deneyin.

1-Denetim Masası>Java Control Panel seçeneğine tıkyayın. General > Settings... > Keep temponary files on my computer. seçeneğindeki işareti kaldırın (Seçim olmayacak). Bunu yaptığınızda çalıştırılması istenen java dosyalarını her seferinde bilgisayara kaydetmeden geçici olarak indirip çalıştıracaktır. Dosyaların indirildikten sonra silinmemesini istiyorsanız (internet bağlantısının yavaş olması durumunda veya daha hızlı işlem yapabilmek için) alttaki seçeneği uygulayın.

2-Programın kurulu olduğu klasörü (32 bit kurulu ise "C:\Program Files (x86)\Java" 64 bit kurulu ise "C:\Program Files \Java") seçip sağ tıklayıp Özellikler>Güvenlik >Düzenle seçeneğinden İzin ver seçeneğinden Tam denetim seçeneğini işaretleyip Uygula butonuna basın.