Vergi Kimlik No Üretme (Generate) Algoritması

ergin (2539) 7 yıl önce sordu

Bir e-ticaret uygulaması geliştirirken Vergi Kimlik No ile müşterilerin giriş yapılmasını komponentinde girilen Vergi Kimlik Numarasının gercekten doğru bir format girilip girilmediğini kontrol etmek için Vergi Kimlik No Doğrulama Algoritmaları bulunmasına rağmen test etmek için gercek formata uygun Dummy Vergi Kimlik No Üretme ile ilgili bir kaynak bulamadım.

Bunun için Ruby ile projemiz için yazdığımız gerçek formata uygun Vergi Kimlik No Üreten (Generate) kod bloğunu paylaşmak istedim.

Herkese iyi çalışmalar

Toplam 1 cevap

ergin (2539) 7 yıl önce cevapladı

Ruby ile Dummy Vergi Kimlik No Üretmek (Generate)

def generate_vergi_kimlik_numarasi
  vkn = rand(100000000..999999999).to_s
  sum = 0
  j = 9
  for i in 0..9
    i1 = ((vkn.chars[i]).to_i + j) % 10
    i2 = (i1 * (2 ** j)) % 9
    sum += (i1 != 0 && i2 == 0) ? 9 : i2
    j = j - 1
  end
  lastdigit = ((sum % 10) == 0) ? 0 : (10 - (sum % 10)).to_s
  return vkn.to_s + lastdigit.to_s
end

Fonksiyonun Kullanımı

puts generate_vergi_kimlik_numarasi  // üretilen vergi kimlik numarasını ekrana yazdırdım