Veri Tabanında Kategori Alma

nisanci53 (13) 8 yıl önce sordu

Veritabanında kategoriye ait haberlerin toplam sayılarını çekmek  istiyorum. İnner join mi kullanmalıyım yoksa ,haber eklenince kategori tablosundada bir adet haber sayılarını tutan bir alan açip eklenince haber sayısını  habersayisi=habersayisi+1 diye artırmalımıyım performans açısından hangisi iyi olur.

Toplam 1 cevap

damlakoc (1391) 8 yıl önce cevapladı

Veri tabanında kategoriye ait değerlerin toplamını hesaplamak için inner join kullanmak sizi performans açısından yavaşlatır. Bunun nedeni, her kullanıcı girişinde veya her sayfa yenilemede işlemin tekrar yapılması.

Ancak 'habersayisi=habersayisi+1' yöntemini kullanmak performansınızı arttırmak için daha akılcı olacaktır. Çünkü yalnızca yeni haber girildiğinde, toplam sayı güncellenir ve bu durum size hız kazandırır.

nisanci53 8 yıl önce

o zamanda haber silinince veya haber pasif yapılınca bu seferde eksiltmek gerekiyor ama performans her zaman daha önemli

damlakoc 8 yıl önce

Haber giren için zahmetli olsa da performansı hızlandırır. Cevabı doğru bulduysanız cevabımın yanındaki 'tik' butonuna tıklayarak doğrulayabilirsiniz.