Visual Studio Combobox ne işe yarıyor?

toprak34 (2026) 6 yıl önce sordu

Merhaba;

C#'da combobox diye bir şey varmış. Bu ne işe yarıyor?

@alattin abi :)

Toplam 1 cevap

alattin (17014) 6 yıl önce cevapladı

Visual Studio ya da başka dillerde karşına çıkan combobox veya farklı adlarla anılan kontrol, bir liste içinden seçim yapmanı sağlayan kontroldür.

Örneğin kullanıcıya yaşadığı şehri seçtirmek istiyorsan, combobox bu iş için uygundur.

Neden Textbox kullanmayız? Çünkü textbox kontrolünde kullanıcı serbest giriş yapabilir. Örneğin İstanbul'da yaşayan biri buraya sadece İst. kısaltması girebilir ya da daha başka yazım hataları yapabilir. Bu tür hatalar olmasın istiyorsak ve kullanıcıya seçim sunmak istiyorsak combobox kullanabiliriz.