Visual Studio sekme yapımı

toprak34 (2026) 5 yıl önce sordu

Merhaba,

Mesela yukarıda bir kaç tane sekme olacak buton gibi onlara tıkladığımız da farklı sayfalar açacak bunu nasıl yapabilirim? Tam anlatamadım resim koyuyorum o yüzden,

Aynısı olmasına gerek yok aynı işlevi görsün yeterli. (C# kullanacağım.)

@alattin

Toplam 1 cevap

alattin (16999) 5 yıl önce cevapladı

Visual Studio Toolbox içinde TabControl var bunu kullanabilirsin.

  1. Formuna TabControl ekle.
  2. Bir de ImageList ekle.
  3. ImageList > Images özelliğinden buton resimlerini ekle.
  4. TabControl'un ImageList özelliğinden eklediğin image list'i seç.
  5. TabPage özelliklerinden ImageIndex özelliğini ayarla.

Diğer özellikler ile de oynayarak buna yakın bir şey yaparsın.

toprak34 5 yıl önce

@alattin abi 2. sekmeye tıkladığımda aynı sayfa geliyor peki bunu nasıl yapabilirim? Form geçişleri olur mu?

alattin 5 yıl önce

Ayni sayfa degil toprak tabpage1, tabpage2 diye gider @toprak34

toprak34 5 yıl önce

@alattin tabpage2'e tıkladığımda görünüm aynı kalıyor? ben mesela tabpage2'yi şifre üretim kısmı yapmak istiyorum yani form görünümü değişmeyecek mi?

alattin 5 yıl önce

@toprak34 aynı kalmaz. Önce sekmelerin butonuna tıkla. Sonra ortadaki beyaz alana tıkla. Properties penceresinde Tabpage1, Tabpage2 diye değiştiğini göreceksin. Sonra o beyaz alanlara istediğin kontrolleri sürükle.