Web sitesindeki kodları renklendirme

yumuklusucurta (89) 6 yıl önce sordu

Merhbalar ben web sitemdeki kodları renklendirmek istiyorum.Bunu nasıl yapabilirim ? Bir zamanlar bir sitede görmüştüm kodları renklendirmek için [code="php"]Kodlar[/code] böyle birşey yazıyodunuz ve kodlar renkli oluyodu bildiğiniz böyle birşey var mı ?

@alattin

Toplam 1 cevap

alattin (16999) 6 yıl önce cevapladı

http://uzmanimakademi.net/ buradaki gibi kodlar biçimli ve renkli görünsün istiyosun sanırım.

Bunun için hazır javascript kütüphanesi var: https://highlightjs.org/

Kullanımı basit. Web sitesinden .js dosyalarını indir ve sitene ekle. Daha sonra kod renklendirmek istediğin sayfaya şu kodları ekle:

<link rel="stylesheet" href="/path/to/styles/default.css">
<script src="/path/to/highlight.pack.js"></script>
<script>hljs.initHighlightingOnLoad();</script>

Daha sonra da kodlarını şu şekilde ekle:

<pre><code>Biçinlendirilecek HTML kodlar</code></pre>

yumuklusucurta 6 yıl önce

Dediğiniz gibi indirdim sonra .zip le sıkıştırılmıştı çıkardım dışarıya ondan sonra highlight diye klasör oluşturdum ve verdiğiniz kodları sayfaya yapıştırdım fakat çalışmıyor.

yumuklusucurta 6 yıl önce

@alattin abi dün birazcık kurcaladım cssi js adresini düzenledim ve oldu çok teşekkür ederim.Adamsın. :D

alattin 6 yıl önce

@yumuklusucurta eyvallah :)