Wikipedia'ya nasıl girilir?

hakan (15424) 6 yıl önce sordu

Engellenen wikipedia'ya nasıl girilir?

Wikipedia'ya programsız nasıl girilir?

Wikipedi'ya en kolay nasıl girilir?

Toplam 4 cevap

hakan (15424) 6 yıl önce cevapladı

Engellenen wikipedia'ya nasıl girilir?

Bilindiği gibi wikipedia sitesi bir süredir Türkiye'den girilemez durumda. Wikipedia pek çok öğrencinin kullandığı bir kaynak. Ülkemizde  Wikipedia'nın engellenmesinin sebebi barındırdığı bazı terör ile alakalı içerikler.

Wikipedia ne zaman açılır belli değil. Fakat  Wikipedia'ya girmek için bir kaç yöntem var:

  • Programsız Wikipedia giriş
  • Wikipedia giriş için VPN kullanmak
  • Tarayıcıya eklenti yükleyerek
  • GoodbyeDPI programı ile Wikipedia'ya giriş

Çözüm 1: Programsız olarak Wikipedia ya nasıl girerim?

Wikipedia girmenin en kolay yolu http://www.0wikipedia.org sitesini kullanmak. http://www.0wikipedia.org  sitesine girerek Wikipedia üzerinde arama yapabilir ve doğrudan sayfalara erişebilirsiniz. Bu yöntem herkes için en uygun çözümlerden biridir. Bilgisayara hiç bir program yüklemeden ve ayarları değiştirmeden bu çözümle Wikipedia giriş işlemini kolaylıkla yapabilirsiniz.

Çözüm 2: VPN ile Wikipedia ya nasıl girerim?

Bilindiği üzere engelli ve yasaklı sitelere giriş için VPN programlarından faydalanabilirsiniz. VPN yazılımları tüm engelli sitelere girmek için kullanabileceğiniz bir çözümdür.

VPN programlarına buradan ulaşabilirsiniz  VPN programları arasında Psiphon (Psiphon nedir, nasıl kullanılır?) önerebilirim.

Çözüm 3: Tarayıcı eklentisi ile Wikipedia ya nasıl girerim?

Google Chrome ve Firefox için oluşturuşmuş bir eklenti ile doğrudan Wikipedia'ya girmek mümkün. ZeroWiki eklentisini yüklerseniz doğrudan Wikipedia açılacaktır.

Yukarıdaki 3 yöntemden birini seçerek Wikipedia sitesine girebilirsiniz. Daha farklı çözümler arıyorsanız aşağıdaki çözümlere de bakabilirsiniz. Wikipedia giriş için çok fazla yöntem var. Herhangi birini seçebilirsiniz. Bu seçeneklerden hangisi hoşunuza giderse onu kullanın.

Wikipedia giriş alternatif çözüm:

Alternatif Wikipedia giriş çözüm 1: Opera tarayıcı ile Wikipedia ya nasıl girilir?

Opera tarayıcısı kendi içinde VPN barındırır. Opera ile Wikipedia'ya sorunsuz girebilirsiniz.

  1. Opera tarayıcısını buradan indirin: Opera indir
  2. Şimdi Opera içinde VPN'i aktif eteniz gerekiyor.
  3. Operada VPN'i aktif etmek için, kurduğunuz opera tarayıcınısı açın. Alt ve P tuşlarına basın. ayarlar açılacaktır.
  4. Ayarlar altındaki Gizlilik ve Güvenlik sekmesini tıklayın.
  5. VPN başlığı altındaki VPN'i etkinleştirin seçeneğini işaretleyin.
  6. Ayarlardan çıkın.

Artık Opera VPN açık ve Wikipedia girişi mümkün oldu.

Alternatif Wikipedia giriş çözüm 2: İleri seviye çözüm: Wikipedia  nasıl girilir?

Bu çözüm sadece Wikipedia'ya giriş için değil tüm yasaklı sitelere giriş için kullanılabilecek bir yöntemdir. Eğer VPN kullanmayı sevmiyorsanız bu çözüm sizin için idealdir.
Çözüm aşamaları diğer yukarıda anlatılan işlemlere göre biraz daha zor olabilir. Bu sebepten teknik bilgisi orta ve üzeri kullanıcılar için uygundur.

VPN'siz yasaklı sitelere giriş nasıl yapılır?

recluse (1) 6 yıl önce cevapladı

@hakan ve @toprak34 'ün yanı sıra Opera Tarayıcısını kullanarakta giriş yapabilirsiniz. Kendi içerisinde aktif olarak VPN mevcuttur hem ek bir VPN programı kurmamış olursunuz

sunguf (8) 6 yıl önce cevapladı

Vpn kullanmaya uğraşmak yerine : www.0wikipedia.com tarzı yazarsanız da girebilirsiniz. (Wikipediadan önce 0 koyun)

ademinbiri (-1) 6 yıl önce cevapladı

Opera adlı tarayıcıyı indirip kurun, içinde kendinden VPN'i vardır. Hiç öyle ne idüğü belirsiz VPN servisleriyle uğraşmaya-riske girmeye gerek yok.

Kurduktan sonra ayarlara girip VPN'i aktif edin, mesela Hollanda gibi kısıtlaması olmayan bir ülke seçerek devam edin.

Opera'nın kendi sitesi:

http://www.opera.com/tr