Windows 10 Cpu %100 Olma Sorunu.

kerembey1 (8) 3 yıl önce sordu

Windows 10 2004 sürümünü kullanıyorum birşey açınca cpu anında %100 oluyor ardından hemen düşüyor thermal macun 5-6 senelik acaba ondan mı diye düşünüyorum yardımcı olur musunuz? Bu arada yeni fark ettim birşeyi kapatıncada gpu %100 oluyor yardımcı olur musunuz acaba ?

Toplam 3 cevap

hydra (3802) 3 yıl önce cevapladı

Termal macun sadece sıcaklıklarda etkisi görülür. Hangi işlem %100 kullanıyor? Virüs olma ihtimali var Kaspersky ile MalwareBytes ile sistemi tarat.

kerembey1 3 yıl önce

mesela microsoft edgeyi açtığımda cpu 100 oluyor hemen iniyor kapatıncada gpu 100 olup hemen iniyor bilgisayarda lisanslı trend micro var virüs olduğunu düşünmüyorum

darkcrak (5170) 3 yıl önce cevapladı

1- Bilgisayarının termal macununu değiştirmen bilgisayarının ısısını düşürür fakat kaliteli macun kullanman senin açından iyi olabilir kalitesiz macunlar çabuk kurur ama kaliteli macunlar bilgisayarını daha iyi sıcaklığı iletmesine yardımcı olur yani bilgisayarını daha soğuk tutar.

2- Bazen bu sorun RAM lerden de kaynaklanabiliyor yani RAM'inde bad test yap yani arıza testi yapman iyi olacaktır.

MemTest86 Nedir ? Bu program ile RAM'ındaki hataları öğrenebilirsin yani. Arızalı mı? Değil mi?

3- @hydra arkadaşımın'da dediği gibi bilgisayarında virüs olduğu zaman bilgisayarın daha fazla ısınabilir tabii bu virüsün ne amaçlı bilgisayarına zarar vermek istediğine bağlı.

4- Havaların da ısınmasından'da kaynaklanabilir işlemcinin aşırı derecede ısınması. Bilgisayarının fanlarının aşırı derecede tozlanması veya bilgisayarının fanının düzgün şekilde çalışmaması sonucunda da işlemcinin ısınması artar.

5- Eğer işlemcine aşırı derecede yük bindiriyorsan'da bilgisayarın aşırı derecede ısınabilir.

kerembey1 3 yıl önce

memtest deneyeyim o zaman

darkcrak 3 yıl önce

Memtest86 2 saat ile 11 saat sürebilir @kerembey1

kerembey1 3 yıl önce

vazgeçtim ramle alakası olduğunu zannetmiyorum

kerembey1 3 yıl önce

bu arada bilgisayarım 50 derecede olsa gene aynı şey oluyor ısıylada alakası olduğunu düşünmüyorum

adils (136) 3 yıl önce cevapladı

Öncelikle bilgisayar win 10 sa bir uygulama açın ve Task Manager i başlatın cpu ya Sol tıklayın ,orada en yüksek neyse onu yazabilirmisiniz (yani yukarida ).

Yukarıdakinin aynısını program kapadıktan sonra GPU yada yapın

 böyle birşey bence mantıklı deyil çünki açınca işlemci,kapatınca ekran kartı 100% oluyor işlemci olabilir ama ekran Kartı neden böyle olsun sen oyunmu açıb kapadınmı ozamanmı ekran kartı (yani GPU) 100% oluyor onuda  söylersen sevinirim .

kerembey1 3 yıl önce

microsoft edgeyi kapattım gpu anlık 100 oldu sonra 0 oldu açtım cpu 89 oldu yavaş yavaş düştü bazen 100 bile oluyor

kerembey1 3 yıl önce

steamıda açarken gpu 2 kere 100 olup 0 oldu @adils

kerembey1 3 yıl önce

oyuna girdiğimdede cpu 43 gpu 100 ama sadece 100 den aşağı düşmüyor @adils