Windows 10'da DNS nasıl değiştirilir?

murat (12492) 8 yıl önce sordu

Windows 10'da DNS nasıl değiştirilir? Aşağıda resimli olarak anlatılmıştır

Windows 10 DNS değiştirme adımları nelerdir?

Win10 'da DNS nasıl değiştirilir?

Toplam 1 cevap

murat (12492) 8 yıl önce cevapladı

Windows 10'da DNS nasıl değiştirilir?

Windows 10'da DNS değiştirmek pek çok durum için kullanıcıya kolaylıklar sağlar. En başta yasaklı, erişimi engellenmiş siteler için DNS değiştirmek oldukça faydalıdır.

DNS basitçe alan adlarını (uzmanim.net gibi) ip adreslerine çeviren protokoldür.

Windows 10 DNS değiştirme için aşağıdaki resimli anladımdaki adımları sırası ile uygulayın.

  1. Denetim Masasına gidin.
  2. Ağ ve İnternet altındaki Ağ durumunu ve  görevlerini görüntüle seçeneğini tıklayın.
  3. Etkin ağlarınızı görüntüleyin altındaki bağlı olduğunuz ağı tıklayın.

  4. Wi-Fi durumu penceresinde aşağıdaki resimde gösterilen Özellikleri tıklayın.
  5. Bu bağlantı aşağıdaki öğeleri kullanır altında Internet Protokolü Sürüm 4 (TCP/IP v4) seçin ve özellikleri tıklayın.
  6. Aşağıdaki DNS sunucu adreslerini kullan seçeneğini işaretleyerek DNS girişini aktif hale getirin.
  7. Uygun DNS sunucu adreslerini bu alana yazın.
  8. Tamam butonuna tıklayın ve pencereleri kapatın.

Windows 10 DNS değiştirme işlemi bu şekilde tamamlanmış olacaktır.

DNS değiştirmek bazı kısıtlamalarıi yasakmaları ortadan kaldırmak için uygulanabilir. Aynı şekilde DNS değiştirmek internet sayfalarına hızlı erişimi de olanaklı kılar. Eğer servis sağlayıcınızın DNS sunucuları yavaşsa  daha hızlı ücretsiz veya ücretli DNS sunucuları kullanarak erişim hızınızı arttırabilirsiniz.

Windows 10 DNS değiştirme adımları diğer eski Windows sürümlerindeki adımlara benzer. Bir kaç ufak ayrıntı dışında Windows 10 dns değiştirme işlemi kolayca  yapılabilir.

cowom 6 yıl önce

Merhaba @murat bey, şu konuma bakar mısınız? https://uzmanim.net/soru/bilgisayarda-dns-nasil-degistirilir/86982#a86983