Windows : Neden hibernate (hazırda bekletme) normal açılıştan daha hızlıdır?

hakan (15424) 10 yıl önce sordu

Windows VistaWindows 7, Windows 8 gibi microsoft işletim sistemlerinde hazırda bekletme yani hibernate normal açılıştan daha hızlıdır? Normal açılış ile hibernate arasında ne fark var?

Toplam 1 cevap

hakan (15424) 10 yıl önce cevapladı

Bilgisayarınızı normal açtığınızda yani açılış dügmesi üzerinden sistemi başlattığınızda, işletim sistemi disk üzerinden pek çok veriyi okuyup hafızaya yüklemek zorundadır.

Açılış esnasında pek çok dosya  disk üzerinden okunur, hafızaya yani Ram'e yüklenir. Bu dosyaların pek çoğunun boyutu fazladır ama sayıca çoktur. Bu okumalar yüzünden sabitdisk oldukça zorlanır ve sistemin açılışını yavaşlatır.

Hibernate (hazırda bekletme) işleminden açılışta, teknik olarak okunması gereken büyük boyutlu tek  dosyadır. Büyük boyutlu tek dosyayı okumak sabitdisk için daha kolaydır.  Yaklaşık 10 katı kadar daha hızlı bir şekilde açılış gerçekleşir.