Windows Sandbox - Korumalı Alan Nedir?

Anonim (156) 1 yıl önce sordu

Windows Sandbox nedir? Windows Korumalı Alan nedir? Hangi işletim sistemlerinde korumalı alan çalışır? Windows Korumalı Alan nasıl aktif edilir? Windows Sandbox nasıl aktif edilir?

Toplam 2 cevap

alattin (16999) 1 yıl önce cevapladı

Windows Sandbox - Korumalı Alan Nedir?

Windows Sandbox veya Windows Korumalı Alan, Windows ortamında zararlı yazılımları, virüsleri test edebilmenizi sağlayan,normal işletim sisteminden izole edilmiş güvenli bir ortamdır.

Windows Sandbox (Korumalı Alan) oldukça hafif, sanal makinaya göre hızlı çalışan bir uygulamadır.

Normalde şüpheli dosyaları açmak, virüsleri incelemek gibi görevler için sanal makinalar kullanılır.  Windows Sandbox (Korumalı Alan) ile çok daha hızlı bir şekilde hızlı dosyayı güvenli bir ortamda açmak mümkündür.

Windows Sandbox (Korumalı Alan)  geçici bir ortamdır.  Üzerine yüklenen uygulamalar korumalı alan kapatıldığında silinir.  Windows Sandbox tamamen izole bir ortamdır. Bu ortamda çalıştırılan uygulamalar işletim sistemine erişemez.

Windows Sandbox her açıldığında tamamen yenilenmiş ve sıfırlanmış bir ortam  karşınıza gelir.

Windows Sandbox Hangi İşletim Sistemlerinde Çalışır?

Windows 10 Pro, Enterprise veya Education build 18305 veya Windows 11 üzeri işletim sistemlerinde çalışır.

Windows Home sürümlerinde Windows Sandbox yoktur. BIOS üzerinde sanallaştırma açık olmalıdır. En az 4 GB ram tercihen8 GB ram gereklidir. En az 1GB boş disk alanı gerekir.

Windows Sandbox Nasıl Aktif Edilir?  Windows Korumalı Alan Nasıl Aktif edilir?

  1. Öncelikle BIOS üzerinden Sanallaştırma açık olmalıdır.
  2. Windows özelliklerini aç veya kapat bölümüne gidin.
  3.  Windows Sandbox veya Windows Korumalı Alan seçeneğini seçili hale getirin.
  4. Tamam diyerek bu ekrandan çıkın.
  5. Bilgiayarı yeniden başlatın.

Bu işlemden sonra uygulamalar arasına Windows Sandbox gelecektir. Tıklayarak Windows Sandbox ortamını çalıştırabilirsiniz. Normal masaüstünden Windows Sandbox ortamına kopyala - yapıştır ile şüpheli dosyaları aktarabilirsiniz.

ilkaybaki16 (572) 1 yıl önce cevapladı

Bende öyle seçenek yok.

alattin 1 yıl önce

Windows surumun nedir ilkay?

ilkaybaki16 1 yıl önce

Windows 11 Home 21H2

alattin 1 yıl önce

@ilkaybaki16 Windows Home sürümlerinde Windows Sandbox yoktur. yazmıştım gözünden kaçmış. Ama aktif etmenin bir yolu var. Onu da paylaşırım.

ilkaybaki16 1 yıl önce

@alattin Sağ ol