Windows Server'da komut isteminden hostname nasıl değiştirilir?

hakan (15424) 5 yıl önce sordu

Windows 2012 server, Windows 2016 Server da komut isteminden bilgisayar adı yani hostname nasıl değiştirilir?

Toplam 1 cevap

hakan (15424) 5 yıl önce cevapladı

Windows server sistemlerde hostname iki farklı şekilde değiştirilebilir:

  • Komut isteminden
  • Grafik arayüz ile

Komut isteminden hostname değiştirmek için şu komut kullanılmalıdır:

netdom renamecomputer BilgisayarAdi /newname:YeniBilgisayarAdi

Bu komuttan sonra bilgisayar yeniden başlatılmalıdır. Bilgisayar yeniden başlamadan yeni hostname geçerli olmayacaktır.

shutdown /r /t 0

Komutu ile bilgisayar komut isteminden yeniden başlatılabilir. Bu şekilde komut istemi satırından yani cmd ekranından komut ile hostname değiştirilebilir.