Xp Home Edition ağ sürücüsü bağlantı problemi

dyildiz (183) 9 yıl önce sordu

Server ve servere bağlı kullanıcılarım var fakat bu terminallerden birisi xp home edition ve paylaşımda olan bilgiler ve program var ben ağ sürücüsü ile bağlandığımda servere hiç bir sıkıntı yok kullanıcı adı ve şifresini giriyorum taki bilgisayarı yeniden başlatana kadar. Tekrar reboot ettiğimde ağ sürücüsüne otomatik bağlanmıyor ve şifre istiyor bu sorunu nasıl gidere bilirim acaba otomatik bağlanıp şifreyi de otomatik algılaması gerekiyor ki paylaşımda olan program çalışsın.

Toplam 1 cevap

hakan (15424) 9 yıl önce cevapladı

Yanlış hatırlamıyorsam Windows XP Home sürümü sadece RAS,VPN, .Net Password kimlik bilgilerini saklayabiliyor. Ağ paylaşım bilgilerini saklamıyor.

Bu Windows XP home sürümüne ait bir kısıtlama.

Aklıma gelen şu yöntemi deneyebilirsiniz.

  1. Not defterini açın
  2. Not defterine şu satırı kendinize göre düzenleyerek yapıştırın:
    H: atanacak sürücü harfi
    Parola: yetkili kullanıcı parolası
    kullaniciAdi: yetkili kullanıcı adı
    Uzmanim-Server\Paylas : sunucu ve bağlanılacak klasörün yolu
    net use H: \\Uzmanim-Server\PaylasimAdi  parola  /USER:kullaniciAdi  /PERSISTENT:YES
  3. Not defterinde dosyayı kaydedin. Kaydederken dosya türü "Tüm dosyalar" dosya adı da paylasim.bat  gibi .bat uzantılı olarak kaydedin. paylasim.bat.txt gibi hatalı kaydedimediğinden emin olun.
  4. Başlat > Tüm Programlar > Başlangıç bölümüne paylayim.bat dosyasını yerleştirin.

Windows XP görmeyeli uzun zaman oldu arada hatalı eksik yazdıklarım olabilir, siz windows XP ye göre düzenleyebilirsiniz.

Bu işlemden sonra Windows XP home kullanıcı girişi yapıldığında ağa otomaik olarak bağlanacaktır.

dyildiz 9 yıl önce

Şimdi herşeyi anladım fakat sadece şu bölümü anlamadım , kullanıcı adını yazdık ama parolasını nereye yazacağız ?

hakan 9 yıl önce

parola yazan yere :)

dyildiz 9 yıl önce

paylaş parola yazan yere değil mi ? atıyorum şu şekildemi "net use H: \\Uzmanim-Server\123456 /USER:Administrator /PERSISTENT:YES "

hakan 9 yıl önce

Hayır. "Uzmanim-Server" sunuzunuzun adı, "PaylasimAdi" o bilgisayardaki paylaşılan klasörün adı, parola: kullanıcının parolası et use H: \\Uzmanim-Server\PaylasimAdi HakanParola /USER:hakan /PERSISTENT:YES gibi

dyildiz 9 yıl önce

Tamamdır teşekkür ederim hakan bey.