Uzmanim.Net Hakkında


Burada ne tür sorular sorabilirim?

Uzmanim.Net teknoloji meraklısı herkes içindir. Uzmanim.Net teknoloji, oyun, programlama, mobil cihazlar, donanım gibi konularda hizmet vermektedir. Kısacası bilgisayar ve teknoloji ile ilgili tüm konularda, sitemizin kuralları dâhilinde sorularınızı sorabilirsiniz. Sitemizin temel kuralları;

 • Yazdıklarınız düzgün Türkçe ile ve imla kurallarına uygun yazılmış olmalıdır.
 • Kullandığınız dil yalın, anlaşılır ve sade olmalıdır.
 • Gönderileriniz hakaret, aşağılayıcı kelime içermemelidir.
 • Soruyla veya cevapla doğrudan ilgili değilse reklam yapılmamalıdır.
 • Gönderileriniz diğer sitelerden “kopyala-yapıştır” yöntemiyle alınmış olmamalıdır.
Bu kurallara uymayan gönderiler moderatörlerimiz tarafından derhal silinecektir.

Burada ne tür sorular sormamalıyım?

Sadece gerçek hayatta karşılaştığınız, pratik ve cevaplanabilir sorular sorunuz. Sohbet havasında, ucu açık sorular sitemizin kullanılabilirliğini azalttığı gibi diğer faydalı soruların da arka plana itilmesini sağlayacaktır. Sorularınızın mantık çerçevesinde ve belli bir konu içinde olmasına özen gösteriniz. Eğer sorularınız “Ben … konusunda şu şekilde düşünüyorum…” vb. şekilde başlıyorsa lütfen soru sormayınız. Fakat soru sorma yaklaşımınız “… konusunda bana yardımcı olmanızı istiyorum.” gibiyse soru sormanızda bir sakınca bulunmamaktadır. Eğer sorularınızın silinmesini ve güvenilirliğinizin azalmasını istemiyorsanız aşağıda belirtilen maddelere dikkat ediniz.

 • “Sizin favori ….” diye başlayan cümleler olmamasına,
 • “Ben … için … kullanıyorum. Peki ya siz?” gibi cümleler kurmamaya,
 • "Diğer insanlar da benim gibi hissediyor mu merak ediyorum.” gibi cümleler kurmamaya,
 • "Eğer … olursa?” gibi ucu açık sorular sormamaya,
 • “… berbattır, haksız mıyım?” gibi cümleler kurmamaya

özen gösteriniz. Sitenin kendisiyle ilgili sorularınızı lütfen “Sor” bölümünden değil “İletişim” bölümünden direkt olarak bize sorunuz.

Burada nasıl soru sorabilirim?

Yeni bir soru sorduğunuzda, diğer kullanıcılar neredeyse anında bunu görecek ve en iyi cevabı bulmak için uğraşacaklardır. Kısa süre içinde yanıtlar geleceği için sık sık dönüp sorunuzu kontrol etmenizde fayda olacaktır. Sorunuza verilen cevaplar ve yapılan yorumlar size sol üst köşede “Bildirimler” bölümüne gönderilecektir. Eğer sorunuz için açıklama gerekiyorsa, sorunuzun altında diğer üyeler tarafından daha küçük fontlarla yazılmış yorumlar göreceksiniz. Eğer yorumlarda açıklama isteniyorsa, sorunuzu “Düzenle” butonundan düzenleyip gerekli bilgileri ekleyebilirsiniz. Daha kesin ve doğru cevaplar için düzgün açıklama yapmanız önemlidir.

Sorunuzun altında yeni cevaplar gördükçe, arasında beğendiğiniz cevaplar olduğunda, sorunun sol tarafındaki “yukarı ok” şekline tıklayıp oy verebilirsiniz. Cevaplar genellikle en çok oy alandan en az oy alana doğru sıralanacaktır. Sorunuza verilen cevaplara diğer kullanıcılar da oy verebilir. Hangi cevabın sizin için en iyisi olduğuna karar verdiğinizde cevabın sol tarafındaki “Cevap/Tik” işaretinden o cevabı “doğru cevap” olarak işaretleyebilirsiniz. Bunu yapmanız daha sonra soruyu görüntüleyen insanların hangisinin sorunun doğru cevabı olduğunu bilmesini sağlar. Eğer doğru cevabı belirtmezseniz, diğer üyeler soruya geri dönüp doğru cevabı işaretlemenizi kibarca rica edeceklerdir.

Görgü kuralları

Nezaket daima gereklidir. Kabalığın affı olmayacaktır.

Kibar olun. Diğer üyelere size davranmalarını istediğiniz gibi davranın. Hepimiz burada öğrenmek için bulunmaktayız. Sizin bildiğiniz şeyleri henüz bilmediği için diğer üyeleri aşağılamayınız. Espri anlayışınızı da yanınızda getirin.

Dürüst olun. Her şeyden önce dürüst olun. Eğer yanlış bilgilendirme yapan birini görürseniz o cevaba olumsuz oy veriniz. Yanlış cevap gördüğünüzde yorum yapıp düzeltiniz. Daima doğru cevaplar vermeye özen gösterin. Her şeyden önemlisi eğer mümkünse daha önceden girilmiş olan cevapları ve soruların düzenlenip geliştirilmesine yardımcı olun.

Giriş yapmak veya üye olmak zorunda mıyım?

Giriş yapmadan cevapları görebilirsiniz. Facebook, Google, Twitter, Microsoft hesaplarından birine sahipseniz bu hesabınızla giriş yapabilir veya çok kısa olan üyelik formunu doldurabilirsiniz. Üye olmadan yapamayacağınız şeyler bulunmaktadır. Örneğin oylamak veya soru sormak gibi. Yalnızca giriş yaptığınızda güvenilirlik puanınızı arttırabileceğiniz için diğer ayrıcalıklara da erişebileceksiniz.

Güvenilirlik nedir?

Güvenilirlik, zor kazanılan ve sizin ne kadar güvenilebilir olduğunuzu gösteren, diğer üyelerin sayesinde kazandığınız puandır. Sitenin temel kullanımında; cevap yazmak, soru sormak gibi özellikler için güvenilirlik puanı gerekmemektedir. Fakat puan kazandıkça başka ayrıcalıklar kazanabileceksiniz. Puan kazanmanızın temel yolu iyi, nitelikli sorular sormak ve yararlı cevaplar vermektir. Diğer üyeler sizin gönderilerinize oy vererek güvenilirlik kazanmanızı (veya kaybetmenizi) sağlayacaklardır.

 • Cevabınız olumlu yönde oylandığında (yukarı oy) +10 güvenilirlik
 • Sorunuz olumlu yönde oylandığında (yukarı oy) +5 güvenilirlik
 • Cevabınız doğru cevap olarak kabul edildiğinde +15 güvenilirlik (Kabul edene de +2 güvenilirlik)
 • Kendi sorunuza yazdığınız cevabı kabul ettiğinizde +0 güvenilirlik
 • Çözüm paylaşıldığında +5 güvenilirlik
 • Sorunuz favorilere eklendiğinde +1 güvenilirlik
 • Sorunuz olumsuz yönde oylandığında (aşağı oy) -2 güvenilirlik
 • Cevabınız olumsuz yönde oylandığında (aşağı oy)-2 güvenilirlik (Oylayana da -1 güvenilirlik)

Yukarı ve aşağı oylamayı hangi durumlarda kullanmalıyım?

Öncelikle belirtmeliyim uzmanim.net bir "Topluluk" sitesidir ve uzmanim.net'i topluluk yönetir.

Her uzmanim.net kullanıcısı gerekli Ayrıcalıkları kazandıkları takdirde uzmanim.net yönetimine ortak olurlar.

Moderatörler seçilmezler, kullanıcılar gerekli güvenilirliğe ulaştıklarında otomatik olarak moderatör ayrıcalıklarına sahip olurlar.

Bu sebepten güvenilirlik uzmanim.net için çok önemli bir kavramdır. Güvenilirlikler genel olarak Yukarı ve Aşağı oylamalar ile kazanılır, kaybedilir.

Yukarı ve aşağı oylama sadece gerektiğinde kullanılmalıdır.

Karşılıklı güvenilirlik kazanmak için yapılan ve hiç kimseye faydası olmayan cevaplara yukarı oylama yapmak kural ihlalidir ve kural ihlali cezası uygulanır.

Yine aynı şekilde kişinin güvenilirliğini azaltmak için yapılan sistemli aşağı oylamalar uzmanim.net kural ihlali oluşturur.

Kural ihlali yapan kullanıcılar Moderatör Araçları ayrıcalığına sahip kullanıcılar tarafından cezalandırılacaktır.

Yukarı oylama:Bir gönderi (soru veya cevap) gerçekten faydalı, özenli yazılmış, düzgün Türkçe kullanılarak paylaşılmış ise yukarı oylanmalıdır.

Aşağı oylama:Bir gönderi(soru veya cevap) gereksiz bilgiler içeriyor, yeterli özenli yazılmamış, düzgün Türçe kullanılmamış, soru veya cevap ile alakasız, fayda çözüm için fayda sağlamakla alakası yoksa aşağı oylanmalıdır.

Ayrıcalık nedir?

Ayrıcalık, kazandığınız güvenilirlikle sitemizde faydalanabileceğiniz ekstra özelliklerdir. Kazandığınız güvenilirlikle edinebileceğiniz ayrıcalıklar:

* : Güvenilirliği 50'nin altında olan kullanıcılar günde en fazla 5 gönderi yapabilirler.

Ya yeterince iyi bir cevap alamazsam?

İlk olarak sorunuzu açık ve cevaplanabilir bir şekilde sorduğunuzdan emin olun. Gerekliyse sorunuzu düzenleyin, açıklamalar ekleyin. Cevaplayacak insanların sorununuzu tam anlamıyla anladığından emin olun.

Bazı sorular neden kapalı?

Bu sorular sitemizin soru formatına uymadığından, deneyimli üyelerimiz tarafından kapatılması için önerilmiş olabilirler. Kapatılmış sorular cevaplanamazlar fakat düzenleme yoluyla geliştirilmeye uygunlardır. (Yeterince geliştirildiğinde tekrar açılabilirler.) Soruların kapanmasına neden olacak bazı sebepler:

 • Tıpatıp tekrar : O konunun altında daha önce sorulmuş, aynı içeriğe sahip başka bir soru daha varsa sorunuz kapatılacaktır.
 • Konu dışı : Uzmanim.Net’de soruların belirli bir kapsam içinde olması gerekmektedir. (Yazılım, donanım, programlama…) Bunların dışına çıktığınızda sorunuz kapatılacaktır.
 • Yapıcı olmayan : Adından da belli olduğu gibi Uzmanim.Net’deki soru tanımımıza uymadığından kapatılacaktır. Biz cevapların gerçek kanıtlarla desteklenebilir, bilgi verici olmasını bekliyoruz, fakat böyle sorular genellikle tartışma, seçme, uzun konuşmalar doğuracaktır. Eğer bu sebeple kapatılmış bir sorunun geliştirilip tekrar açılabileceğine inanıyorsanız düzenleme olanağına sahipsiniz.
 • Gerçek bir soru değil : Soruda ne anlatıldığı anlaşılmıyorsa o soru kapatılacaktır. Böyle sorular belirsiz, kararsız, tamamlanmamış, fazla geniş ya da gösterişlidir ve bu kapsamda cevaplanamayacaklardır. Netleştirildiğinde tekrar açılabilirler.
 • Fazla yerel : Bu soru, daha sonra gelecek kullanıcıların anlamayacağı; daha çok küçük bir coğrafi alanda geçerli olan, olağan üstü dar bir durumu niteleyen, diğer internet kullanıcıları için uygun olmayan türde bir soru olduğundan kapatılacaktır. Böyle sorular düzenleme yoluyla yeterli derecede genelleştirildiğinde tekrar açılabilirler.

Soru kapatma ayrıcalığı olan kullanıcı soruyu “Kapatıldı” olarak işaretleyebilir ve artık cevaplanamaz. Kullanıcı kapatma nedenini soruya yorum olarak eklemelidir. Kapandıktan sonra düzenlenen soru soruyu soran kullanıcının “Soruyu yeniden düzenledim” şeklindeki yorumu ile yeniden açılabilir.

Bazı sorular ve cevaplar neden kaldırılıyor?

Aşırı derecede konu dışı olan sorular veya çok düşük kaliteli sorular, moderatörlerimiz ve diğer üyelerin takdirleriyle kaldırılabilirler. Kapatılmış sorular zamanla diğer sorular için kullanışlı olmayacaklarından kaldırılabiliyorlar veya sorulduktan sonra uzun zaman geçmiş, artık bir önemi kalmayan sorular da kaldırılabiliyorlar. Soruya tam olarak karşılık vermeyen cevaplar da kaldırılabiliyorlar. Bu tür cevaplar şunları içerebilir:

 • Özensiz ve düzgün olmayan bir Türkçe ile yazılmış soru ve cevaplar,
 • Soruya veya diğer cevaplara yorum olarak yazılan cevaplar,
 • Daha farklı, konu dışı soru soran cevaplar,
 • “Teşekkürler” veya “Ben de” gibi cümlelerden oluşan cevaplar,
 • Diğer cevapların tıpatıp aynısı olan cevaplar,
 • Başka bir siteye çıkar doğrultusunda link bulunduran cevaplar,
 • Soruya cevap olamayacak kadar konu dışı olan cevaplar,
 • Başka sitelerden kopyala-yapıştır şeklinde yapılan paylaşımlar

Eğer var olan bir cevabı daha etkin hale getirebilecekseniz “Düzenle” deyip düzenleyebilirsiniz.

Eğer kötü bir şeyler olduğunu görürsem?

Her gönderinin ve yorumun altında “İşaretle” linki bulunmaktadır. Buna tıkladığınızda moderatörlerimiz problem olduğunu anlayacak ve takibe başlayacaklardır. Biz aktif olarak üyeleri ve gönderileri kontrol ediyoruz fakat sizin yardımınıza da ihtiyacımız var. Siz üyeler tarafından sürekli olarak işaretlenen bir şeyler olduğunda o mutlaka araştırılacak ve takip edilecektir. Ve tabiki acil bir durum olduğunu düşündüğünüzde direkt olarak bize mail atabilirsiniz. En önemlisi, trolleri beslemeyin! Küfürlü, konu dışı veya uygunsuz cevaplara yanıt verdiğinizde onları daha da cesaretlendirmiş olursunuz. Onun yerine gönderiyi işaretlediğinizde yersiz tepkilere yer vermeden moderatörlerimiz tarafından araştırılıp kaldırılacaklardır.

Gönderilerimin altında imza veya slogan kullanabilir miyim?

Lütfen kullanmayın. Kullanıldığı takdirde kaldırılacaklardır. Her gönderinin altında kimin gönderdiğine dair, sayfasına linklenmiş durumda temel bilgileri yer alacaktır. Kullanıcı sayfanız size aittir, sayfanızı ilgilendiğiniz konularla, bilgilerinizle, çalışmalarınızın linkleriyle veya neyle isterseniz onunla doldurabilirsiniz.

Diğer üyeler benim gönderilerimi düzenleyebilirler mi?

Moderatörler ve bazı ayrıcalıklara erişmiş güvenilir üyeler gerekli gördüklerinde sizin gönderilerinizi düzenleyebilirler. Diğer üyeler yalnızca sizin gönderinizin altına yorum olarak düzenleme önerisinde bulunabilirler, bu önerileri ciddiye almak sizin yararınıza olacaktır. Çünkü diğer üyeler sorunuzu cevaplamak için gerekli bilgiye sahip değillerse yardımcı olamayacaklardır, bu doğrultuda siz de sorunuzun cevabını elde edemeyeceksiniz.

Bir ürünün veya web sitesinin tanıtımını yapabilir miyim?

Bu konuda dikkatli olmanızda yarar var çünkü diğer üyeler açık açık kendi tanıtımınızı yapmanızı hoş karşılamayacak, gönderinizi olumsuz şekilde oylayacak ve hatta onu moderatörlerin kaldırması için işaretleyeceklerdir. İyi, konu ile alakalı cevaplar vermeye gayret ediniz, eğer sorunu ortadan kaldıracaksa ve konu ile alakalıysa bunu yapabilirsiniz. Cevaplarınızda soru ile web sitesinin/ürünün ilişkisini açıklamalısınız. Eğer paylaşımlarınızın büyük bir yüzdesi kendi ürününüz/web siteniz ile ilgiliyse muhtemelen doğru olmayan sebeplerle sitemizde bulunuyorsunuzdur.

Çözüm paylaşma nedir?

Çözüm paylaşma, uzmanim.net uzmanlarının sorunlar karşısında buldukları çözümleri diğer kullanıcılar ile paylaşmasıdır. Her kullanıcı başkasının da faydalanabileceğini düşündüğü teknoloji çözümlerini uzmanım.net üzerinden paylaşabilir.
Çözüm paylaşımında olabildiğince fazla ayrıntı vermeye dikkat etmelisiniz. Çözüm paylaşan uzman +5 güvenilirlik kazanır.