1. nesil anakartlar da kaç fan girişi var ?

Arkadaşlar 1. Nesil anakartlara baktım ama hep cpu fan girişi var niye böyle eski anakartlarda bile iki tane bunlar niye böyle yani lga 1156 olanlar

andromobil andromobil (74)
11 ay önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    LGA 1156 soketli anakartlar, Intel'in önceki nesil işlemci serileri için tasarlanmıştır ve genellikle Core i3, Core i5 ve Core i7 işlemcilerini destekler. Bu tür anakartlarda genellikle CPU fanı için bir giriş bulunur çünkü işlemcinin soğutulması önemlidir ve bir CPU fanı tarafından aktif olarak soğutulması gerekmektedir.

    Eski nesil anakartlar genellikle tek bir CPU fanı girişine sahiptir çünkü çoğu kullanıcı tek bir işlemci soğutucusu kullanır. Ancak bazı kullanıcılar, işlemciyi daha iyi soğutmak veya daha yüksek performans elde etmek için ek bir fan veya sıvı soğutma çözümü eklemek isteyebilir. İşte bu nedenle bazı anakartlar, kullanıcılara ikinci bir CPU fanı girişi sağlar.

    Bu ek giriş genellikle "CPU_OPT" veya "CPU_FAN2" olarak adlandırılır ve kullanıcının tercihine bağlı olarak ek bir fanı veya soğutma sistemini bağlamak için kullanılır. Ancak herhangi bir ek CPU fanı girişi bulunmayan bir anakartta, çoğu kullanıcı tek bir fan kullanarak yeterli soğutma performansını elde edebilir. Bu nedenle, ek fan girişine sahip olmak, genellikle daha fazla soğutma kapasitesi veya daha gelişmiş soğutma yöntemleri gerektiren kullanıcılar için kullanışlı olabilir.

    ilkaybaki16 ilkaybaki16 (572)
    11 ay önce cevaplandı

    • Kardeşim bende asus p5g41 c var lga 775 onda iki fan girişi var ve bunlardan daha eski andromobil 11 ay önce