1 Saniye Geç Açılan Bilgisayar Kasası

Yeni alınmış bir psu ( Cooler Master V1200 Platinium )

Fişte takılı iken sorun gözükmemişti daha önce , fakat fişi takıp ardından hemen power tuşuna basıldığında ; 1,2 saniye kadar kasa tepki vermiyor , hemen sonra açılıyor ... Eskiden power tuşuna basar basmaz açılırdı ?

Psu yu alalı 2 hafta dahi olmadı ? ... Psu yu almadan önce benzer bir sorun yaşamadım ( Eski psu kasanın içinde yer alan 750V Cooler master idi ...

Eğer fiş çok önceden takıldı ise ve bilgisayar o şekilde bekledi ise basınca hemen açılıyor ... Sanki Psu fişe takıldıktan sonraki 1 - 1.5 saniyelik süre içerisinde ihtiyaç duyduğu elektriği çekiyomuş gibi ...

Ne yapmak lazım ? Neye bakmak lazım ?

ongun ongun (90)
8 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    "Eğer fiş çok önceden takıldı ise ve bilgisayar o şekilde bekledi ise basınca hemen açılıyor"

    Öyleyse bir problem olmamalı. Ne demek fişi çıkarınca, takınca.. Bir PC'nin fişi her seferinde çıkarılıp takılmaz, tersine devamlı fişte takılı halde bulundurulur. Öyleyse problem yok. Diğer belirttiklerin çok lüzumlu olmayan teferruattır, için rahat olsun.

    temmuz temmuz (12505)
    8 yıl önce cevaplandı

    • hayır yani fiş takılı iken den kasıt şu ; 4 lü bir priz var bende bilgisayar kasasının , monitörün , ses sisteminin ve modemin fişlerinin takılı olduğu ... Bu sürekli olarak fişe takılı zaten bunlar ... Bilgisayarın fişini çıkarıp taktığım yok orda bi yanlış anlaşılma olmasın ... Ben işteyken babam bazen laptop tan internete girmek için bu prizin üzerindeki anahtarı açar ... Dolayısı O anahtar açıldığında ise modem de açılır , o prize bağlı diğer donanımlara da elektrik gelir ; örneğin monitörün mavi ışığı yanar falan ... İşte O halde iken ben akşam eve geldiğimde power tuşuna bastığımda kasa basma anı ile açılır ( fanlar dönmeye başlar vs ) ... Ama O fiş Kapalı olduğunda ( anahtarı kapalı iken ) anahtarını açıp , ardından kasanın power tuşuna basıp kasayı açmak istediğimde bir saniyelik bir bekleme süresi oluyor demek istedim ... Ardından kasa açılıyor ; Buradaki bir bilgi işlem uzmanına sordum ( Çalıştığım şirkette ) ; Bizdeki server da da öyle ; bir - bir buçuk saniye sonra açılır , muhtemelen voltaj koruması vardır senin cihazda dedi ... Bu tarz bir özellik de bu cihazdan beklenebilir diye düşündüm bende ? Cihaz ; Cooler Master V1200 Platinium ... Siz ne diyorsunuz ? Çalışmasında falan bir problem yok ... ongun 8 yıl önce
    • Şöylemi: Senin bilgisayar ve diğer ilgili aletlerin (bileşenlerin diyelim) doğrudan duvardaki prize değil, ona takılı 4''lü bir portatif prize veya yine duvardaki prize takılı uzatma kablosu diğer ucunda 4'lü seyyar prize takılı ve hangisiyse bu priz üzerinde bir elektriği açma kapama düğmesi mevcut, doğrumu? Eğer böyle ise baban ile senin priz üzerindeki düğmeden açıp kapatmanız ile elektriği doğrudan prizden -anahtarsız- almanızveya duvardaki prizden güç kablosunu/kablolarını (fişi) takıp çıkarmanız arasında hiçbir fark yoktur. Zira her iki haldede elektriği kesiyor veya açıyorsun (devreye sokuyorsun). Eğer böyle ise üstteki mesajımda belirttiklerim geçerliliğini sürdürmekte, sisteminde veya yeni aldığın power suply'de bir problem bulunmamaktadır. temmuz 8 yıl önce
    • Yorumdaki mesajına sonradan ekleme yapmışsın. Eğer mesele sadece bir saniyelik gecikme ise bahsettiğin bilgi işlem uzmanının verdiği bilgi kuvvetli ihtimalle doğrudur. Nema problem :) temmuz 8 yıl önce