10 GB dosyayı harddisk'ten silme süresi ne kadar olmalı?

 10 GB Dosyayı Veriyi Harddisk'ten HDD Silme Süresi Ne Kadar Olmalı? Windows 10 orjinal kullanan Casper Nirvana 15.6 NB HDD disk kullanan Notebook'umda bulunan 10 GB lik bir toplam bir kaç klasörü sil komutu verdim ama silme işlemi 1 saattir bitiremedi ve ekranda hala 1 saat 20 dakika var işlemin bitmesine diyor...
Ekran görüntüsü ekte...Bilgisayarın dosya silme işleminin bu kadar uzun sürmesi normalmidir? Değilse sebepleri ve çözümleri konusunda yardımcı olabilirmisiniz?

muratbora muratbora (1)
5 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Bunun süresi falan olmaz, en çok birkaç saniyede silinir.

    PC'yi kapat ve aç,  yeniden dene. Olmazsa CHKDSK disk denetimi ile sabit diskteki muhtemel problemleri düzeltmeyi denersin.

    CHKDSK Disk denetlemesi nasıl yapılır:

    Disk bölümlerini (bilhassa C.'yi ama varsa diğer bölümleride) /f ve /r komutlarıyla tara ( chkdsk c: /f /r ve varsa chkdsk d: /f /r gibi ).

    Taraması nasıl yapılır:

    Yönetici yetkisi ile cmd (komut istemi) açılır ve chkdsk komutu yazılarak enter'lenir. Çikan y/n sorusuna y cevabı yazılarak yine enter'lenir.

    temmuz temmuz (12505)
    5 yıl önce cevaplandı

      Standart silme suresi gibi bir veri yok. Tüm diskler farklı özellik ve hızlara sahiptir.

      Eğer dosyalara tekrar ihtiyacın olmayacaksa silme işlemini şu şekilde yap: shift tuşuna basılı tut ve klavyeden del tuşuna bas.

      Bu şekilde silme işlemi daha hızlı olur. Çünkü silinen dosyalar çöpe gitmez ve windows bunun için gerekli kontrolleri gerçekleştirmez.

      Bu yeterli olmazsa komut ile silmeyi deneyebilirsin.

      rmdir /s/q klasoradi

      Bu komut silme işlemini çok daha hızlı yapmani sağlar.

      Örnek kullanım:

      rmdir /s/q d:\silinecekklasör

      rmdir komutunun parametreleri:

      d: silinecek sürücü harfini temsil eder. D: sürüsücündeki slineceklasör altındaki tüm dosyalar silinir.

      /s : tüm klasör ve alt kasörleri içindeki dosyalar ile birlikte sil

      /q : sessiz mod, silme işlemi sırasında bir klasörün altında başka klasör varsa bunu size sileyim mi diye sormaz.

      murat murat (12492)
      5 yıl önce cevaplandı

      • rmdir /s/q klasoradi , bu kodda diski nasıl seçiyoruz? Mesela harici diskteki...bu komuttaki s/q NEYİ İFADE EDER? muratbora 5 yıl önce
      • @muratbora cevabımı düzenledim sorularının cevaplarını bulabilirsin. murat 5 yıl önce