135. Port nasıl kapatılır?

Güvenlik duvarından 135. portu engellemem lazım nasıl yaparım?

kaydolum kaydolum (97)
5 yıl önce sordu

Toplam 1 Cevap

135. port nasıl kapatılır?

Windows Defender Güvenlik üzerinden 135 nolu portu engelleyebilirsin. Windows 10 güvenlik duvarından bir port nasıl engellenir aşağıda anlattım.

135 nolu port pek çok Windows işlemi için kullanılır. Fakat 135. port çoğu zaman Worm türü virüsler tarafından kullanılır. Bazı virüsler bilgisayarda 135 port üzerinden çalışan bir yazılım varsa ve bu yazılımda güvenlik açığı varsa 135 nolu port üzerinden bilgisayara sızar. W32.Blaster.Worm virüsü hatırladığım kadarı ile 135 nolu port üzerinden bilgisayara sızıyordu.

Fakat unutulmaması gereken bir nokta var: Bilgisayara Port 135 açıksa virüs girer, hacker sızar gibi bir durum yok.  Çok önceden Windows işletim sistemindeki bir açıktan dolayı virüs bilgisayara sızabiliyordu. Artık bu güvenlik açığı yok. Yani sızma girişimi herhangi bir porttan olabilir. Burada önemli olan o portu açık tutan yazılımda bir güvenlik açığının olması gerekir.

Windows Defender ile 135 nolu portu engellemek için

  1. Windows Defender Güvenlik Merkezini aç.
  2. Güvenlik Duvarı ve ağ korumasını aç.
  3. Gelişmiş Ayarları Aç.
  4. Windows Güvenlik duvarı açılacaktır. Ya da Windows ve R tuşlarına bas. Açılan çalıştır penceresine wf.msc yaz ve enter tuşuna bas. Güvenlik Duvarı penceresi ekrana gelecektir.
  5. Gelen Kurallarını sağ tuşla tıkla > Yeni kural'ı seç.
  6. Kural Türü: Bağlantı noktası seç
  7. Bu Kural TCP'ye mi yoksa UDP'ye mi uygulanacak sorusunda TCP seç.
  8. Belirli bir yerel bağlantı noktası bölümüne 135 yaz.
  9. Eylem: Bağlantıyı engelle seç.
  10. Kural ne zaman uygulanacak bölümünde tüm seçenekleri seç.
  11. Ad bölümüne:  Port 135 Engelleme yaz.
  12. Son'u tıkla.

Yukarıdaki adımlarlar Port 135'a gelen tüm bağlantı isteklerini engelledin. Yani Port 135'i kapattın. Artık 135 nolu port üzerinden işlem yapılamaz. Kaldırmak istersen Gelen Kuralları penceresindeki Port 135 Engelleme kuralını sağ tuşla ve sil. Bunu yaparsan port 135 tekrardan kullanıma açılır, engelleme kaldırılır.

murat murat (12492)
5 yıl önce cevaplandı

  • kapatsam sorun çıkar mı? Modem hacklemişler 135. porttan; kapatmam lazım. kaydolum 5 yıl önce
  • @kaydolum bilgisayardan 135. portu kapatmanın faydası olmaz. Modemine uzaktan erişimi kesmen lazım. Modeminin marka / modelini ayrı bir soru sorarak belirt. Yardımcı olmaya çalışırım. murat 5 yıl önce