16 Mbps Hız İle Neler Yapılır?

Biz muhtemelen TürkNet'e geçiş yapacağız. Bilirsiniz orada AKK yok en fazla 100 Mbps hız veriyorlar. Ama bizim alt yapı en fazla 16 Mbps hızı destekliyor. Haliyle üstünü görmem çok zor en fazla 17-18 Mbps hızlara çıkarım diye düşünüyorum. Bu konu hakkında da bilgi almak istiyorum 20'nin üstüne görmem nasıl olur mesela? İlk sorum ise şuydu; 16 Mbps hız ile İnternet'te neler yapılır? Ee yıllarca AKK yüzünden 3-5 Mbps hızlara alışınca değişik gelicek.

acemiasker17 acemiasker17 (-1)
6 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Eğer tarifen 16 Mbps olursa 17-18 Mbps hızlara falan çıkamazın. En fazla 13-14 Mbps hızları görebilirsin. Buda eğer alt yapı iyi ise ve internet santraline uzak değilsen olabilir. Ama merak etme 13-14 Mbps hız sana genel olarak yeterli olabilecektir. İnternet üzerinden filmler, videolar ve maçlar izleyebilir, müzilk parçaları dinleyebilir, oyunlar oynayabilir, dosya download (indirme) yapabilir, web'de dolaşabilirsin (sörf). Yani senin yapabileceğin veya yapmak istediğin her şeyi..

    AKN'ye gelince bırak bunları sonra düşünürsün. Hele bir bağlan bakalım önce. Hem zaten bir sene sonra AKN'ymiş, kotaymış falan kalmayacak, bunlar kalkacak ve yaşasın özgürlük.. :)

    temmuz temmuz (12505)
    6 yıl önce cevaplandı

    • AKK kadar saçma bir şey yok ya acemiasker17 6 yıl önce
    • Ayrıca şuan ben AKK dolmadam 16 hızları görüyorum acemiasker17 6 yıl önce

    Altyapınız en fazla 16 mbit desteklediğine göre muhtemelen ADSL kullanıyorsunuz. ADSL yani DSL üzerinden alınan internetlerde hız kaybı yaşanır. VDSL de olsa hız kaybı olur. Ancak fiber gibi direkt LAN üzerinden internet alınan altyapıda hız kaybı olmaz ve ne ise onu görürsünüz. Şuanda @temmuz hocamın dediği gibi maksimum 14 mbps gibi hızlar göreceksiniz.Oda altyapınız müsaitse. 14 mbps hız alacağınızı düşünürsek saniyede 1.7-1.8 mb gibi değerler göreceksinizdir.Bu değerler günlük kullanımda yeterli gelecektir. Atıyoruz 1080p YouTube videosunu rahat bir şekilde izlersiniz. Kısacası gayet yeterlidir.

    Sizin eksiğiniz upload tarafında olacak. Upload değerini kullanacak işlemler (YouTube video yükleme, online görüşme yapma) gibi işlemleri çok kullanmıyorsanız upload değeri sizin için çok önemli olmayacaktır.

    ismailsarp ismailsarp (6010)
    6 yıl önce cevaplandı

    • tamam fiber modem olarak neyi önerirsiniz onu alalım bari. ayrıca ben şuan bile AKK dolmadan 16 hızlarını görebiliyorum ara ara acemiasker17 6 yıl önce
    • Ben fiber altyapı diyerek aldığınız modemi kastetmedim. Altyapınızda fiber desteği yoksa modemi değiştirmenin etkisi olmayacaktır. @acemiasker ismailsarp 6 yıl önce
    • bize denilen şu bizim altyapı 16 hızı destekliyormuş en fazla ve ara ara kopmalar olmaması için D-smart hızı 12'ye çekmiş acemiasker17 6 yıl önce
    • evet genelde öyle oluyor malesef ADSL altyapılarında. Şuanda yapabileceğiniz birşey görünmüyor bu şekilde kullanmak durumundasınız @acemiasker17 ismailsarp 6 yıl önce