18mp kamera ile hangi baskı boyutlarında kağıda baskı alabilirim?

18mp kamera ile kağıda baskıda hangi kalitede, hangi boyutlara fotoğraf basabilirim?

18 MegaPixel kamera kağıda hangi boyutlarda kaliteli basabilir?

18mp kamera ile çekilen fotoğraf en fazla hangi ölçüde kağıda basılabilir?

murat murat (12492)
5 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    18mp kamera ile hangi baskı boyutlarında kağıda baskı alabilirim?

    Kameradaki megapixel boyutu resim kalitesini belirtmez. Bu değer kağıda baskı alındığında ne kadar kaliteli baskı alacağınızı size söyler. Netliği belirleyen şey lens ve kamerada kullanılan sensördür. Yani 5 Megapixel bir kamera 8 megapixel bir kameradan çok daha net ve güzel fotoğraflar çekebilir.

    Çekilen fotoğrafın kaç megapixel ile çekildiği kağıda baskı sırasında karşımıza çıkar ve önem kazanır. Yüksek megapixelli kameralar ile yüksek boyutlu kağıt baskılar alınabilir.

    18mp kamera ile çekilmiş resimler kağıda basılacaksa aşağıdaki kalite ve boyutlarda baskı alınabilir:

    Örnek olması açısından normal fotoğraf kağıdı boyutu 10cm X 15cm'dir.

    A4 Kağıt boyutu 21 x 29.7 cm'dir.

    • 12.7 X 17.78 cm (Çok kaliteli baskı)
    • 20.32 X 25.4 cm (Çok kaliteli baskı)
    • 27.94 X 35.56 cm (Çok kaliteli baskı)
    • 40.64 X 50.8 cm (Kaliteli baskı)
    • 40.64 X 60.96 cm (Kaliteli baskı)
    • 50.8 X 76.2 cm (Kaliteli baskı)
    • 60.96 X 91.44 cm (Kaliteli baskı)
    • 76.2 X 101.6 cm (Kaliteli baskı)
    • 101.6  X 152.4 cm (Kötü kalite baskı)
    • Bilboard (Reklam Panosu) (Çok kaliteli baskı)

    Kötü kalite baskıda resimler nokta nokta ve bozulmuş görüntülenir. Bilboard yani reklam panoları ölçü olarak büyük olmalarına rağmen buraya yapılan baskılar genelde kaliteli değildir. Bir reklam panosuna yakından baktığınızda piksel piksel detaylar görünür. Bu sebepten reklam panosu için 15mp üzeri kameraler yeterlidir.

    murat murat (12492)