2 kere format attığım bilgisayardan Outlook dosyalarını nasıl alırım?

Merhaba dostlar,

şirket bilgisayarına format attım herşeyi silerek win7 yükledim sonra peşine yine herşeyi silerek win10 yükledim. Şimdi sorun şu Outlook hesabımı ilk formattan önce yedeklemiştim ama sadece gelen kutusunu yedeklemişim. Gelen kutusunun klasörlerini ve gönderilen kutusunu yedeklememişim. Şimdi 2 kere herşeyi silerek formatladığım bu bilgisayardan Outlook belgelerimi nasıl alırım. (İlk formattan sonra driver yükledim + office 2016 kurarken yarıda kesip ikinci formatı attım, ikinci formattan sonra hiçbir işlem yapmadım yükleme veya silme)

aserifkuzu aserifkuzu (188)
7 yıl önce sordu

    Toplam 3 Cevap

    @ismailsarp @temmuz @murat şu işe bir el atalım acaba ben yanlışmı anlıyorum bilgisayara format atmakla Outlook hesabındaki belgeleri silinirmi belgeler daha önceden Outlook hesabına yükletilmişse ordadır bilgisaya tekrar indirilir

    benim düşüncem

    candan candan (4301)
    7 yıl önce cevaplandı

    • Belirttiğin gibi @candan Gelen-giden postaların formatla falan alakası yok. Onlar belirli süreler sonunda ve/veya belirli sayılara geldikten sonra giderek o serverlerde silinecektir (Eskiler silinir onların yerini yenileri alır). Bunlara ulaşmak için zaten Office Outlook programınada ihtiyaç yok, bunlara herhangi bir internet tarayıcısından outlook/hotmail adresiine girilerek hesap kullanıcı ismi (e-mail adresi) ve şifre (parola) girilerek ulaşılır. Veya yine Outlook programı kurulur, oradan hesaba girilerek istenilen gelen giden postalara ulaşılır. Sonuç olarak bu postalar zayi değildir ve kurtarmaya falanda ihtiyaç yoktur @aserifkuzu temmuz 7 yıl önce
    • Fakat eğer kullanıcı eğer kendisi bir arşiv klasörü oluşturup orada gelen-giden veya benzeri isimlerde klasör oluşturupta postalar orada arşivleniyorsa onlar format sonucunda silinirler ve iki formattan sonrada eğer profesyonel bir uğraş olmazsa, kurtarlamazlar. Orada silinenlerin bir kısmı (nispi yeni olanları) halan outlook serverinde valığını sürdürüyor olabilir ama eğer çok zaman geçtiyse bir kısmıda serverden kalkmış oabilir. Yani böyle bir arşivleme mevzubahisse onlar -çift format sebebiyle- recovery yolu ve programlarıyla kurtarılamayacak, belki bir kısmına (halen outlook serverlerinde varlığını sürdürmekte olanlara) yine ulaşmak mümkün olacaktır @aserifkuzu @candan temmuz 7 yıl önce
    • bu cevabı okuyunca bilgisi olacak elbette @aserifkuzu @temmuz candan 7 yıl önce

    Burada önemli kriter "şirket bilgisayarı". Eğer şirkette Exchange sunucu kullanılıyorsa tüm mailler kendi exchange sunucunuzdadır. Yani format atsanızda önemli değil. Outlook içindeki tüm klasör yapısı sunucuda tutulduğundan hepsi bilgisayara geri gelir. Normalde Outlook içine eposra adresinizi eklediğinizde sunucudaki klasör yapısı bilgisayarınızda oluşturulur.

    Exchange kullanmıyor ve lokal klasörler ile çalışıyorsanız o zaman yedekleme yapmadıysanız hiç bir maili geri alamazsınız. Yani Outlook.pst dosyasını yedeklemediyseniz mailleriniz gitti demektir. Outlook.pst lokal klasör ve mailleri tutan outlook veritabanı dosyasıdır.

    murat murat (12492)
    7 yıl önce cevaplandı

    • Miicrosoft sunucularınada bağlı olmadan yedeklenmiş geçmiş postalar için evet, belirttiklerine katılıyorum @murat Fakat Microsoftun sunucularında hala varlığını sürdürmekte olan postalar için formatın hiçbir önemi olmadığı gibi outlook.pst yedeklemesininde bir önemi yok. Bu dosya yedeklenmese dahi ve hatta herhangi bir mekandan herhangi bir PC kullanarak -internet bağlantısı sayesinde- o hesaba ait Microsoft sunucularındaki postalara yine ulaşılabilecektir. Bu teferruatta belirtilerek bunada dikkat çekilmelidir. Aksi halde gereksiz telaş olur @murat @candan @aserifkuzu temmuz 7 yıl önce
    • @temmuz Outlook kavramı biraz karışmış. Bu sebepten aslındadoğru şeyler söylüyoruz ama farklı yapılar için. Aşağıda @aserifkuzu bahsetmiş. Tahmin ettiğim gibi Microsoft Outlook uygulamasına kurulu bir POP hesabından bahsediliyormuş. @ aserifkuzu sunucu üzerinde yedekleme yapılıyorsa sunucunun yönetisi ile bağlantıyageçerek mailleri alabilirsiniz. Aynı zamanda eğer Outlook uygulaması üzerinde mail yapılandırırken "Maillerin bir kopyasını sunucu üzerinde bırak" seçeneği seçili ise en azından bazı gelen kutusu öğeleri sunucu üzerinde duruyor olabilir. murat 7 yıl önce

    Yazdıklarınızı anca fırsat bulup okudum, bizim şirketin mailleri sanırım POP. Yani benim bilgisayarda kullandığım maili başka bilgisayarda açınca Yen'i açtığım bilgisayarda eski mailleri göremiyorum, ama bir abim (tccb bilgi işlemci) şirketin mail için bir sunucusu vardır ve mailler orada olmalı dedi, sanırım bi arkadaşımda ondan bahsetti, varsayayım ki bir sunucu var. O sunucuya nasıl ulaşırım ve mailleri nasıl alırım?

    aserifkuzu aserifkuzu (188)