2000 - 4000 TL arası dizüstü bilgisayar tavsiyesi

Dizüstü bilgisayar almak niyetindeyim internetten almayı düşünmüyorum sadece teknoloji mağazalarından alınabilecek 2000 - 4000 TL arası bir dizüstü bilgisayar tavsiye edermisiniz. Dizüstü bilgisayarlarda fazla bilgim yok. Dizüstü bilgisayar alırken nerelere dikkat etmliyim? Alacağım bu dizüstü bilgisayarı kardeşimle ortak kullanacam o yüzden GTA 5 rahat oynatsın, pili çabuk bitmeyen, kasma donma yapmyan genelde evde kullanılacak bir dizüstü bilgisayar tavsiye ederseniz sevinirim. Şimdiden cevaplarınız için teşekkürler.

(Soru Güncellendi)

lion lion (595)
5 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    GTA 5 tavsiye edilen sistem gereksinimleri:

    • İşlemci: Intel Core i5 3470 @ 3.2GHZ (4 CPUs)  veya  AMD X8 FX-8350 @ 4GHZ (8 CPUs)
    • Bellek: 8GB.
    • Ekran kartı: NVIDIA GTX 660 2GB / AMD HD7870 2GB.

    Böyle bir sistemi 4000TL altın teknoloji magazalarında bulamazsın. Teknoloji marketten alacağım demişsin ama. Vatan bilgisayara baktım. Böyle bir sistem orada 4400TL'den başlıyor.  Teknosa da benzer durumda. Teknoloji marketlerde 4000TL altında istediğin özellikte bir ürün yok maalesef.

    Sadece Media Markt'ta şunu buldum: CASPER F650.8250-8T45T-G i5-8250U 8GB 1TB 2GB 940MX 15.6" HD Laptop 3800TL

    hakan hakan (15394)
    5 yıl önce cevaplandı

    • @hakan hocam, öncelikle verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim daha önce hepsiburadadan telefon alımında sorun yaşadım tekrar sorun yaşamamak için bir iki özellik aşağı olsun kafam rahat olsun diyerek mağazadan almayı düşünüyorum. @hakan hocam zahmet olmazsa media makt şu laptopu gördüm bütçemi aşıyor ama bakıp düşünceni söylersen sevinirim. ---> https://www.mediamarkt.com.tr/tr/product/_f650-8250-8145t-g-i5-8250-18-1tb-128sdd-2-940mx-laptop-1178699.html lion 5 yıl önce
    • @lion benim verdiğim modelin SSD'li olanı bu. Ama aradaki fiyat farkı 400TL Ben senin yerinde olsam benim önerdiğim modeli alırım. 256GB SSD disk fiyatı 225TL. SSD yi sonradan alıp takarsın. Hem iki katı SSD almış olursun hem daha ucuza gelir. hakan 5 yıl önce
    • @hakan hocam çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için dediğiniz gibi yapmak mantıklı öyle yapacağım yalnız merak ettiğim bir konu daha var dediğiniz modeli alırsam ilerde SSD taktırmak istediğimde 1 TB harddiski çıkartıp yerine mi takılır yoksa yanına mı takılır? lion 5 yıl önce
    • @lion detaylarına baktım. İki modelin anakartı da nette aynı görünüyor. HDD yi sökmeden SSD takabilirsin anlamına gelir. Sen Nette olan bilgilerin yanlış olabilme ihtimalini de göz önüne al. Eşeği sağlam kazığa bağlayalım. Satın alırken HDD'yi sökmeden SSD takabilir miyim diye sor. HDD yanına %99 SSD takabilirsin. Fakat sen yine de bir sor. hakan 5 yıl önce
    • @hakan hocam çok teşekkür ederim ilginiz ve bilgilendirmeleriniz, için satın almadan önce sorup bilgi alırım sağolun ツ lion 5 yıl önce
    • her zaman buradayız yardım için @lion hayırlı olsun şimdiden hakan 5 yıl önce
    • Teşekkürler @hakan hocam ツ lion 5 yıl önce
    • Merhaba @hakan hocam kusura bakmayın tekrar aynı konuyu açtım ama bütçemi 4500 TL çıkarabilirim sanırım bu bütçe dahilinde başka önerilerinizde olurmu acaba diye sormak istedim lion 5 yıl önce
    • @lion hiç problem değil fakat kurallara uygun olması açısından yeni soru açabilir misin? hakan 5 yıl önce
    • tabiki @hakan hocam ツ lion 5 yıl önce

    Dizüstü alırken ilk dikkat etmen gereken mutlaka SSD diski olmalı. Bu artık günümüzde olmazsa olmazlardan biri. Oyun oynanacaksa mutlaka harici ekran kartı olmalı.

    SSD diskler HDD'lere göre çok daha hızlı çalışan mekanik olmayan elektronik diskler. Bu sebepten Windows 10 gibi işletim sistemleri bu diskleri daha iyi kullanıyor ve performanslı çalışıyor.

    Laptopların bazılarında iki ekran kartının bir kaç sebebi var. Öncelikle laptoplarda batarya ömrü çok önemli bir konu. Güçlü ekran kartları da çok fazla enerji tüketiyor. Üreticiler bu sorunu laptoplara genelde iki ekran kartı koyarak çözüyorlar. Biri az enerji tüketen güçsüz bir ekran kartı, diğeri de daha çok enerji tüketen güçlü bir ekran kartı.

    Normal Windows işlemlerinde basit bir ekran kartı yeterli oluyor. Ama iş oyun ve grafiğe gelince o zaman güçlü bir grafik işlemcisi olan kart gerekiyor. Windows işlem yaparken güçsüz ekran kartını, oyun oynarken güçlü olanı seçiyor.

    Bütçeni biraz zorlayabilirsen: Abra A5 V13.1.1 15.6" Oyun Bilgisayarı 4600TL civarında
    Bu da bütçenin biraz dışında ama bulabildiğim en uygun i7 işlemcili bilgisayar olduğu için yazıyorum: HP 15-BS029NT Intel Core i7 7500U 8GB 256GB SSD R5 M530  4300TL (işlemcisi 7. nesil, biraz eski)

    Bütçene uygun Lenovo V330-15IKB Intel Core i5 8250U 8GB 1TB + 240GB SSD Radeon 530  (GTA 5 için minimum sistem gereksinimlerini karşılıyor) 3700TL

    4000TL üst bütçe artık oyun oynanmak istenen dizüstü bilgisayar için çok düşük.

    murat murat (12492)
    5 yıl önce cevaplandı

    • @murat hocam, öncelikle verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim ama ne yazık ki önerdiğiniz laptoplar bütçemi aşıyor hemde internetten almayı düşünmüyorum teknoloji mağazalarından almak niyetindeyim günlük kullanımda donma kasma olmasın ve oyun olarak gta 5 açıp rahat oynatsın yeterli yoksa (kardeşim başımın etini yiyor ツ ) vede pili çabuk bitmesin yeterli genelde evde kullanılacak buna göre bir laptop önerebiilirseniz sevinirim Sorduğum soruda ifade olarak bunları atlayıp eksik yazmışım kusura bakmayın soruyu güncelledim. lion 5 yıl önce
    • @lion konuyu @hakan devralmış ondan ben ek yapma gereği duymadım. murat 5 yıl önce
    • Önemli değil @murat hocam verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim düşünüp bunu yazmış olmanız bile yeterli ツ lion 5 yıl önce