2016'nın en çok güvenlik açığı bulunan ürünleri hangileri?

2016'nın en çok güvenlik açığı bulunan işletim sistemleri neler?

alattin alattin (16999)
7 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    2016'nın en çok güvenlik açığı bulunan ürünleri hangileri?

     CVE Details 2016'nın en çok güvenlik açığı rastlanan yazılımlarını açıkladı. Bu listeye göre Google'ın mobil cihazlar için ürettiği işletim sistemi 513 güvenlik açığı ile 2016 yılında en güvensiz işletim sistemi oldu. Android işletim sistemini 319 güvenlik açığı ile Debian Linux izledi.

    2016'da en çok açık bulunan yazılımların listesi şu şekilde:

    1. Android (Google) 513 güvenlik açığı / işletim sistemi
    2. Debian Linux (Debian) 319 güvenlik açığı  / işletim sistemi
    3. Ubuntu Linux (Canonical) 278  güvenlik açığı / işletim sistemi
    4. Flash Player (Adobe) 266 güvenlik açığı
    5. Leap (Novell) 259 güvenlik açığı / işletim sistemi
    6. OpenSuse (novell) 228 güvenlik açığı / işletim sistemi
    7. Acrobat Reader (Adobe) 227 güvenlik açığı
    8. Acrobat DC (adobe) 227 güvenlik açığı
    9. Acrobat (Adobe) 224 güvenlik açığı
    10. Linux Kernel (Linux) 216 güvenlik açığı / işletim sistemi
    11. Mac Os X (apple) 215 güvenlik açığı / işletim sistemi
    12. Reader (Adobe) 204 güvenlik açığı
    13. Chrome (Google) 172 güvenlik açığı
    14. Windows 10 (Microsoft) 172 güvenlik açığı  / işletim sistemi
    15. Iphone OS (apple) 161 güvenlik açığı  / işletim sistemi
    16. Windows server 2012 (Microsoft) 156 güvenlik açığı / işletim sistemi
    17. Windows 8.1 (microsoft) 154 güvenlik açığı
    18. Windows RT 8.1 (microsoft) 139 güvenlik açığı / işletim sistemi
    19. Edge (Microsoft) 135 güvenlik açığı
    20. Windows 7 (Microsoft) 134 güvenlik açığı / işletim sistemi

    Güvenlik açıkları ile eleştirilen Microsoft bu listeye göre ödevini iyi yapmış görünüyor. Kullanıcılar tarafından daha güvenli olarak  düşünülen Linux türevi işletim sistemleri 2016'da kullanıcıları şaşırtıyor ve listede ilk sıralarda kendinine yer buluyor.

    Android işletim sistemi de *nix tabanlı bir işletim sistemi. Linux sistemlerde bolca güvenlik açığı bulunmasının sebeni olarak Android cihazlarla birlikte Linux'un hayatımıza bolca girmiş olması olabilir.

    alattin alattin (16999)
    7 yıl önce cevaplandı

    • Andoid e şaşırmadım.Ama Windows 7'ye şaşırdım açıkçası.Tabi bunun sebebi Windows 7 nin kullanımının azalması da olabilir. ismailsarp 7 yıl önce
    • Windows 7 artık çok daha oturmuş bir işletim sistemi, tabi kullanım oranıda dediğin gibi düşüyor. Baksana liste Linux kaynıyor. Bunun da sebebi muhtemelen Android'in artık daha yaygın kullanılıyor olması @ismailsarp alattin 7 yıl önce