3 Yıldan beridir süren mavi ekran hatası

Merhabalar. Bilgisayarım 3 yıldır mavi ekran veriyor sürekli nedenini bir türlü anlamadım çünkü sürekli farklı bir şeyden hata veriyordu. Bu süre içerisinde ekran kartımı değiştirdim ekran kartı ile alakalı olacağını sanmıyorum. Ramleri de memtest ile test ettim hiçbir sorun yok.

Sistem Özelliklerim:

AMD Phenom II X6 1100T CPU

AMD R9 280x 3gb 384bit GPU

Corsair Vengeance 8gb ddr3 1600mhz cl9 ram

Gigabyte 870A-USB3L Socket AM3+ 1600mhz anakart

sandisk 256gb ultra ssd

seagate barracuda 2tb harddisk

methous methous (1)
9 yıl önce sordu

    Toplam 4 Cevap

    Kusura bakma ama o kusurlu, defolu (artık ne dersen de) ürün imiş. Keşke zamanında ürün değişimi için girişimlerde bulunsaydın.

    Şimdi sana kim ne tavsiye edebilir? Geçen üç sene içerisinde herhalde birkaç kez yeni sistem kurdun. Öyleyse işletim sistemiyle ve driver'lar ile ilgili değil. Ekran kartı ve ram'lar sağlam diyorsun. Geriye işlemci ve anakart kalıyorki bunları geçici değiştirerek deneme şansın varsa onlarla ilgili bir sonuçta elde edebilirsin. Birde (PC'nin desktop olduğu anlaşılıyor) power suply aynı şekilde test için değiştirilebilir.

    Ayrıca hiç yazmamışsın ama sabit diskin vaziyeti nedir? Zaman zaman CHKDSK/disk denetleme yapıyormusun? Yapıyorsan sonuçlar nasıl çıkıyor? Yapmıyorsan bu disk denetlemelerini mutlaka yapmalısın. Zira sabit diskler -heleki bad sector'ler oluştuysa- çok zaman mavi ekran hatalarına sebep olabiliyor. Keşke sabit disk değiştirerek deneme şansında olsaydı.

    Velhasıl bunlar hep imkan dahili hususlardır. Bence -başkalarını kandırmamak kaydıyla- bunu elden çıkararak ihtiyaca göre yeni ürün satın almak en sağlıklı çözüm olur.

    Kolay gelsin.

    Edit: Geriye bir tek bios'la ilgili bir ihtimal kalıyorki eğer şimdiye kadar herhangi bir update yoluna gitmedi isen mutlaka bulunabilirse bios update yolunu denemelisin. Bu bence çözüm hususunda senin için önemli bir ihtimal ve şans olabilir.

    Son ihtimal olarak;

    SSD Disk kullanıldığına göre problem sebebi bu olabilir. Zira bazı sistemlerde bu şekilde olabilmekte. Çözüm için Windows Hızlı Başlatma iptal ediliyor ve çoğu zaman bu çözüm yolu işe yarıyor.

    Hızlı Başlatma Özelligi Nasıl Açılır-Kapatılır? (video-tıkla)

    temmuz temmuz (12505)
    9 yıl önce cevaplandı

      İşletim sistemini yazmamışsınız.  Şunların tam olduğunu düşünerek yazıyorum:

      • Windows temiz kurulum ile yeniden kuruldu hata devam ediyor
      • Windows güncellemelerinin, hizmet paketlerinin tamamı yüklenmiş
      • Sürücüler tamamen güncel
      • Sistem üzerinde çalışan antivirüs programları güncel
      • Sistemde virüs yok.
      • Farklı işletim sistemi ile sistemi test etmek ( hatalar Windows 7'de alınıyorsa, Windows 8 kurup denemek)

      Bu durumda aldığınız mavi ekran hatalarının büyük çoğunluğu ntoskrnl.exe üzerine kurulu. Mavi ekran ntoskrnl.exe hataları genelde bellek sorunlarından kaynaklanır.

      Bu durumda şunları yapabilirsiniz

      • Belleği yani Ram'i farklı slotta çalıştırmayı deneyebilirsiniz (mümkünse)
      • Başka bir bellek ile bilgisayarınızı bir müddet test edip sorunun bellekte olup olmadığını anlayabilirsiniz.

      Bellek testi yaptığınızı söylediniz fakat bellek testlerinin bugüne kadar hata yakaladığınına şahit olmadım.

      3 yıldır mavi ekran hatası alıyormuşsunuz. Eğer yukarıdakileri yaptınız ve sonuç alamadıysanız o zaman bir donanım uyuşmazlığı söz konusu olabilir.

      Her birimi ayrı ayrı test etmek yine çözüm olmayabilir. Açıkcası sıkıntılı bir durum. Yine de size önerim farklı bir bellek temin edip onunla sistemi çalıştırmanız.

      Gigabyte GA-870A-USB3L AMD 870 + SB850 Chipset   Ram olarak DDR3 2000(O.C.)/1333/1066 MHz destekliyor.

      Her ne kadar anakartınız 1600Mhz'i desteklese de deneyeceğiniz RAM 2000, 1333, 1066 hızlarından birine sahip olsun. Bir de BIOS'u kontrol edebilirsiniz RAM için 1600 mhz 'e özel bir ayar olabilir. Bazen bu ufak farklılıklar sorunun kaynağı olabiliyor.

      murat murat (12492)
      9 yıl önce cevaplandı

        Sağolun arkadaşlar fakat bu sorun 3 yıldır devam ediyor windows  7'de windows 8'de windows 8.1'de farketmiyor sürekli mavi ekran veriyor. Sabit diskim önceden 200gb idi fakat 2tb almıştım yine bu süreç içerisinde yazmayı unutmuşum harddiski de 3 hafta önce falan test etmiştim sorun yoktu. Bios'un son sürümünü kursam da fayda etmiyor nedense. Ramlerin slotlarını da değiştirmiştim bundan 1 yıl önce çözmek için fakat o da işe yaramadı. Dediğiniz şeyleri deneyeceğim başka önerileriniz var mıdır ? İlk olarak 1 tane ram'i çıkartarak işe başlıyorum

        methous methous (1)
        9 yıl önce cevaplandı

        • Benim şüphelim Ram. Çift slot kullanıyorsan, tek tek deneyebilirsin. İmkanın varsa yukarıda bahsettiğim gibi farklı bir ram ile test et. Sorunun yazılım kaynaklı olmadığı ortada. Neredeyse yazılımsal olarak her kombinasyonu denediğini düşünüyorum. murat 9 yıl önce
        • Anakart 2Tb desteklemiyor (stabil anlamda) olabilirmi? 200Gb kullanırken nasıldı? temmuz 9 yıl önce
        • SSD disk kullandığınıda sonradan farkettim. Herhalde Windows'un kurulu olduğu disk.. SSD disk kullanımlarda bazı sistemlerde mavi ekran problemine sıkça rastlanıyor ve "Hızlı başlatma" iptal edilerek problem düzeltilebiliyor. Bu hususu bir incele istersen. temmuz 9 yıl önce
        • Son olarak mesajım alt kısmında edit'imide edit'ledim :-) Bir bak istersen. temmuz 9 yıl önce
        • 200gb ile de mavi ekran veriyordu şimdi de veriyor. SSD ile öyle sorunlar olabiliyor fakat onunla da alakalı olacağını sanmıyorum. Şu anlık 4gb tek slot ram ile mavi ekran vermiyor bakalım methous 9 yıl önce
        • Merhabalar. Bilgisayarım yaklaşık 3,5 gündür mavi ekran vermiyor. Normalde şu ana kadar 6-7 defa mavi ekran vermişti. Sorun ram'de veya anakartın ram yuvasında sanırsam. methous 9 yıl önce
        • Ne güzel.. Geçmiş olsun! Henüz kesin değil belki ama böyle oılmasını ümit ediyorum. Bu arada murat haklı çıktı. Demek gerçekten Ram testlere pek güvenmemek lazım. temmuz 9 yıl önce
        • Birkaç gün daha bekleyeceğim (2 hafta kadar). Sonrasında tekrar buraya yazacağım hepinize teşekkürler özellikle Murat'a :) methous 9 yıl önce
        • Soğuk algunlığı bir kaç gündür online olamadım. Sorunun düzelmiş olmasına sevindim. murat 9 yıl önce
        • Hepinize merhabalar. Bugün bilgisayarımda takılı 4gb ram'in slotunu değiştirdim. Bilgisayarı başlattıktan 15 dakika sonra mavi ekran verdi. Anakarttaki 2. ram slotunda sorun olduğunu düşünüyorum. Önerileriniz nelerdir ? methous 9 yıl önce
        • Diğer slotta günlerden beri problemsiz çalışırken aynı ram'i başka slota taktığında 15 dakika içerisinde mavi ekran hatasıyla karşılaştın, öylemi? Eğer tam olarak böyle ise seninde belirttiğin gibi büyük ihtimalle bir slot problemiyle karşı karşıyasın (Bu hususta emin olabilmek için bir süre daha denemeler yapmak gerekebilir.). Bu vaziyette maalesef senin yapabileceğin bir şey olmaz. Bir teknik servis müdahalesi ile anakart değiştirmeksizin çözüm sağlanabilirmi onuda bilmiyorum fakat bunun pek olabileceğinide zannetmiyorum. Ama bazı anakartların garanti süreleri 2 seneden fazla olabiliyor (3 veya 5 sene gibi). Eğer senin anakartın için böyle bir geçerlilik varsa garanti kapsamında probleminin çözülmesi kuvvetle muhtemeldir. Tüm bunlar dışında geriye iki şey kalıyor. Ya anakartın problemli slotunu artık kullanamayacaksın yada yeni bir anakart satın alacaksın. Maalesef böyle.. Dilerim arıza sebebi daha başka ve basit bir sebeptir ve masrafsız problemin çözülebilir. temmuz 9 yıl önce
        • Ram problemlerinde problemli ram kontakları silgi ile temizlenerek çözüm elde edilebiliyor ama aynı çözüm yolu slotun kendisi için uygulanabilirmi, bilemiyorum. Bir dene istersen. Silgi ile veya diğer başka bir müdahale yoluyla.. temmuz 9 yıl önce
        • Temmuz yapılması gerekenleri yazmış zaten. Siz de sorunu tespit etmişsiniz. Silgi yi hiç duymamıştım. Fakat Philips gibi markaların kontakt spyreyleri ile slot üzerinde hafif bir temizleme denenebilir. murat 9 yıl önce

        İndirmiş olduğunuz programlardan olabilir virüslerin bilgisayarınıza bulaşması sonucunda böyle bir hata alabilirseniz;

        - Kaspersky İnternet Security 2015
        -  Avira 2015 & Kaspersky 2015 & AVG 2015 herhangi biri
        - Cclenar

        Son sürümleri ve pro sürümleri internet de bulunmaktadır her gün düzenli olarak tarama yaparsanız ve arşivlerinizi sıkıştırarak çok ram, hafızadan tasarruf edersiniz.

        alpi alpi (1)